Gündem Haberleri

  KPSS'de adaylar didik arandı

  Hürriyet Haber
  07.07.2012 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Öğretmenlik ve kamudaki B grubu kadrolar için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) heyecanı başladı. Sınav merkezlerinde güvenlik önlemleri abartıldı. Her aday neredeyse 2 ila 5 dakika arasında didik didik aranıyor. Yaka içleri, saç dipleri derken şişe sularının ambalajları bile arandı. Sınava giren adaylar değerli eşyalarını bırakabileceği bir yer olmamasına isyan ederken, bazı okullarda ise kantincileri emanet işlemini cüzi ücretler karşılığında yaptı.

  Hürriyet

  Aramalara tepkili bir aday "Güvenliğin artırılmasına bir şey demiyoruz. Ama bu kadarı da fazla. Mekanik saatimle nasıl kopya çekebilirim? Cep telefonu ve saat gibi değerli eşyalarımızı bırakacak bir yer yok. Bu aramalar ve sorunlar bizi sınav sabahı ekstra strese sokuyor" dedi.

  İSTANBUL'DA KPSS HEYECANI / WEB TV

  ADAYLAR DİDİK DİDİK ARANDI

  YARIN 3. VE 4. OTURUM YAPILACAK

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce (ÖSYM) gerçekleştirilen sınav, 81 il merkezinde ve Lefkoşa'da sabah ve 

  öğleden sonra iki oturumda yapılacak. Sabah oturumu 09.30'da başladı. Öğleden sonraki oturumu 14.30'da başlayacak.

  Pazar sabah ve Pazar öğleden sonra olmak üzere de 3. ve 4. oturumlar yapılacak. Adaylar sınava, ÖSYM'nin ''http://ais.osym.gov.tr'' internet adresinden, her oturum için ayrı ayrı edinecekleri sınava giriş belgeleri ve nüfus cüzdanı/pasaport ile girecekler. Sınava giriş belgeleri adayların adreslerine ayrıca gönderilmeyecek.

  GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILMIŞTI

  KPSS’deki kopya skandalının ardından ÖSYM güvenlik önlemlerini artırılmıştı. Bu kararla birlikte sınava çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlar ile kulaklık, kolye, küpe, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalar her türlü elektronik-mekanik cihazın sınav binasına alınması yasaklanmıştı.

   

   

  "NÜFUS CÜZDANINI ZOR YETİŞTİRDİM"


  Hürriyet Dünyası yazarlarından Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, bu sabah kızının başına gelen olayı şöyle anlattı:

  "Gıda mühendisi olan kızım ehliyetiyle birlikte sınava gitti. Ancak görevliler sınavda sadece nüfus cüzdanının geçerli olduğunu söylemişler. Beni aradı ve ben de Üsküdar'daki evimden Ümraniye'deki sınav merkezine kızımın nüfus kağıdını zor yetiştirdim. Kızım da ancak bu şekilde sınava girebildi."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı