Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  KPSS önlisans mezunları için yapıldı

  AA
  27 Eylül 2014 - 12:13Son Güncelleme : 27 Eylül 2014 - 12:17

  Önlisans mezunları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) yapıldı.

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen, KPSS’nin önlisans mezunlarına yönelik oturumu 170 sınav merkezinde saat 09.30’da başladı. Adaylara, 120 sorudan oluşan genel yetenek ve genel kültür testleri için 120 dakika süre verildi. KPSS önlisans sınavına 827 bin 230 aday başvurmuştu.

  KPSS, ortaöğretim düzeyine yönelik yarın yapılacak oturumla tamamlanacak.

  KPSS önlisans mezunları için yapıldı

  Önce nüfus müdürlüğüne sonra sınava gittiler

  Çorum’da önlisans mezunları için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmek isteyen ancak nüfus cüzdanlarını unutan çok sayıda aday, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne müracaat etti.

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) gerçekleştirilen KPSS’nin önlisans mezunlarına yönelik oturumu Çorum’da 50’den fazla sınav merkezinde saat 09.30’da başladı.

  Sınavda adaylara, 120 sorudan oluşan genel yetenek ve genel kültür testleri için 120 dakika süre verildi. Kimlik ve güvenlik kontrolleriyle salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adaylar, sınavın başlama saatinden önce sınava girecekleri binanın kapısında hazır bulundu. Adaylar, sınav salonuna sınava giriş belgeleri ve nüfus cüzdanı ya da pasaportları kontrol edilerek alındı.

  Polisten yardım istediler

  Kontrol işlemleri sırasında nüfus cüzdanını unuttuklarını fark eden bazı adaylar, görevlilerce salonlara alınmadı.

  Bunun üzerine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne giden bazı adaylar, yeniden kimlik çıkartmak için başvuru yaptı. Yanlarında fotoğraf olmadığı için nüfus cüzdanı çıkaramayan bazı adaylar, nüfus kayıt örneği belgesi alarak, sınava girecekleri okullara gitti.

  Gazi Caddesi üzerindeki Valilik binasında bulunan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’ne gitmek isteyen bazı adayların, 155 Polis İmdat hattını arayarak, yardım istedikleri gözlendi. Sınava girmek için Osmancık ilçesinden gelen ve nüfus cüzdanı olmadığı için salona alınmayan bir kadın aday, sınava gireceği fen lisesinden polis otosuyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğüne geldi. Burada işlemlerini yaptıran ve nüfus cüzdanı çıkaran aday, yeniden polis otosuyla sınava gireceği okula gitti.

  Okul bahçelerinde çocuklarını ve yakınlarını dua ederek bekleyenlerin yanı sıra bazı vatandaşların da piknik yaparak vakit geçirmeye çalıştıkları gözlendi.

  Bu arada sınava giren adaylara kimlik kontrolü sırasında cep telefonu ve benzer eşyalarının sınav salonuna alınmayacağının belirtilmesi üzerine bazı adayların eşyalarını, okul bahçesindeki diğer adayların yakınlarına teslim ettiği görüldü.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı