Eğitim Haberleri

  KPSS giriş belgeleri internette

  Hürriyet Haber
  17.09.2014 - 17:08 | Son Güncelleme:

  Ortaöğretim ve ön lisans alanlarına yönelik yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS-2014) giriş belgeleri internette erişime açıldı.

  ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, KPSS ön lisans düzeyinde 27 Eylül Cumartesi, ortaöğretim düzeyinde ise 28 Eylül Pazar günü sabah yapılacak. Adaylar T.C kimlik numaraları ve şifreleriyle sınava girecekleri salon ve bina bilgilerinin de yer aldığı sınava giriş belgesine ÖSYM’nin www.osym.gov.tr adresinden ulaşabilecek. Adaylara sınava giriş belgesi gönderilmeyecek.
  Sınav giriş belgesi üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunması gerekiyor. Adaylardan, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermeleri isteniyor. Ayrıca belge üzerinde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret de bulunmaması gerekiyor. Sınava giriş belgesini yanında bulundurmayan adaylar ise sınava alınmayacak.
  ÖSYM tarafından yapılan duyuruya göre, nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini yapan er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değil), tutuklu ile hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul ediliyor. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları ve diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacak. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olması, sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak güncel bir fotoğraf ile T.C. kimlik numarası bulunması, pasaportun süresinin de geçerli olması gerekiyor. Sınava katılmak için belgeleri eksik olanlar ve gerekli belgeleri yanında bulundurmayan adaylar ise mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacak.
  ÖSYM ayrıca, nüfus cüzdanı olmayan veya T.C. kimlik numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerektiğini hatırlattı.  Etiketler: OSYM
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı