Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kozakçıoğlu'ndan iddialara tepki

  Hürriyet Haber
  17 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 17 Aralık 2000 - 00:01

  DYP Genel Başkan Yardımcısı Hayri Kozakçıoğlu, hükümetin Şartla Salıverme Yasası'na sahip çıkmasını isteyerek, "Bu konuda Cumhurbaşkanı ile Hükümet arasında bir güç gösterisine gerek yoktur" dedi. Kozakçıoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunda af yasası olarak bilinen Şarla Salıverme Yasası ve Ceza Ertelemesi Yasası'nın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından Anayasa'ya aykırı bulunarak iade edildiğini söyledi.

  Cumhurbaşkanı Sezer'in ortayla koyduğu gerekçelerin kendileri tarafından da TBMM'de dile getirildiğini anlatan Kozakçıoğlu, iktidar partilerinin ortaya çıkan bu yasayı sahiplenmek istemediklerini savundu. Hükümetin yasayı adeta "sahiplenmeme" tavrı içene girdiğini kaydeden Kozakçıoğlu, "Şartla Salıverme Yasası, hüükmetin yasasıdır. Çıkardıkları yasaya sahip çıksınlar" diye konuştu.

  Kozakçıoğlu, hükümetin iade edilen yasayı Çankaya Köşkü'ne aynen göndereceği yolundaki haberlere atıfta bulunarak, "Bu çok yanlış bir tutum olur. Sayın Cumhurbaşkanı bu yasayı Anayasaya aykırı bulmuştur. Aynen göndererek Cumhurbaşkanı ile Hükümet arasında bir güç gösterisine gerek yoktur" dedi.

  FP destekliyor

  Kozakçıoğlu, bir gazetecinin "Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan FP Genel Başkanı Recai Kutan'ı aramış. Tansu Çiller'i de aradı mı?" sorusunu yanıtlarken, böyle bir telefondan haberi olmadığını söyledi. Yasada yer alan "malum hüküm" nedeniyle FP'nin tasarıya destek verdiğini dolayısıyla Özkan'ın, Kutan'ı aramasının normal olduğunu kaydeden Kozakçıoğlu, DYP'nin tasarıya red oyu vereceğini bildirdi.

  Villa iddiası

  Bir gazetede İstanbul'da villa aldığına ilişkin haberler çıktığının hatırlatılması üzerine de Kozakçıoğlu, haberin tamamen yanlış olduğunu söyledi. Kendisinin öyle bir ev almadığını, öyle bir evinin de bulunmadığını kaydeden Kozakçıoğlu, habere konu olan evin kızlarına ait olduğunu söyledi.

  Polisleri kışkırtan milletvekili

  Kozakçıoğlu, polis kökenli milletvekillerinin Çevik Kuvvet polislerine telefon ederek yürümelerini sağladığı yolundaki haberlerin sorulması üzerine de iddia sahiplerini iddialarını ispatlamaya davet etti. Kimin telefon ettiğinin açıklanmasını isteyen Kozakçıoğlu, "Benim böyle bir eylemim yoktur. Kimse açıklasınlar. Aksi takdirde iddia sahipleri hakkında dava açacağım" diye konuştu. Kozakçıoğlu, "Ortada çok ince bir ayar var, bu ayarı kim yapıyorsa ortaya çıkarılsın" dedi.

  Ankara Milletvekili Saffet Arıkan Bedük de konuya ilişkin haberlerden üzüntü duyduğunu ifade ederek, milletvekillerinin yürümeleri için polise telefon edeceğine asla inanmadığını söyledi. İddiaları vahim olarak niteleyen Bedük, "Bu iddiaları ortaya atanları, iddialarını ispatlayamazlarsa müfteri ilan ediyorum" diye konuştu.

  Konuyla ilgili olarak kendisinin de dava açacağını kaydeden Bedük, "O kişi nasıl bir milletvekili ki bir telefonla yedi bin polisi yürütüyor" dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı