BALIKESİR HABERLERİ

Kozak Yaylası'nda çam fıstığında hastalık sıkıntısı

DHA
12 Mayıs 2017 - 13:04Son Güncelleme : 12 Mayıs 2017 - 13:05

Kozak Yaylası'nda çam fıstığında hastalık sıkıntısı

DHA

İZMİR'in Bergama ve Balıkesir'in Ayvalık ilçeleri arasında yer alan Kozak Yaylası'nda üretilen çam fıstığında, 2011 yılından itibaren yaygınlaşan ve kozalaklarda ibre kurumasına neden olan hastalık nedeniyle üreticiler büyük sıkıntı yaşıyor.

Dünyanın en kaliteli çam fıstığının üretildiği Bergama ilçesine bağlı Kozak yaylasını son yıllarda etkisi altına alınan hastalık, ağaçlardaki kozalakların içlerinin boşalarak, hiç ürün alınamamasına neden oluyor. Ürün rekoltesini sıfırlayan hastalık nedeniyle, Ayvalık'ın Bağyüzü Köyü'nde yaklaşık 50 milyon liralık zarar olduğu belirtildi. Bergama Ticaret Odası'nın düzenlediği toplantıda, sahada inceleme yapan akademisyenler, Kozak havzasındaki fıstık çamlarını etkileyen ekolojik faktörler, çiçeklenme, tozlaşma ve döllenme dönemindeki sıcaklık değerleri rüzgar hızı, böceklerin verebileceği zararlar, hava kirliliği, yanlış ilaçlama yöntemleri ve maden tozları olabileceği ihtimalleri üzerinde durdu. Ege Ormancılık Araştırma Enstitüsü, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi Ziraat Bölümü tarafından ele alınan hastalıkla ilgili Dokuz Eylül, İstanbul ve Karadeniz Teknik Üniversiteleri inceleme yaptı. İnceleme sonucunda hazırlanan rapora göre; Kozak yöresindeki fıstık çamlarında görülen zararların atmosferde fotokimyasal reaksiyonlarla oluşan ozondan kaynaklanabileceği  belirtildi.

Bağyüzü Köyü'nde yaşayan Abidin Fermanlı hiç ürün alamadıklarını söyleyerek "2 yıl içleri boş çıktı. Yüzde 30 verim elde ettik. Sonraki yıllarda ürün hiç olmadı. Yeterince incelenip incelenmediğini bilmiyoruz. Araştırma yapıldı ama tam bilgi alamadık. Gökyüzünden zehir mi yağıyor da kozalaklar dökülüyor diye düşünüyoruz. Aynı zamanda ihracat ürünü olduğu için Bergama köylerinin geçimi bundan sağlanıyor" dedi. Üreticilerden Hikmet Balcı da "Kuruyup, dökülüyor. Hiç ürün yok" dedi.

Kadri KAYA / AYVALIK (Balıkesir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Kozak Yaylası'nda çam fıstığında hastalık sıkıntısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 13 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kozak Yaylası'nda çam fıstığında hastalık sıkıntısı haberi güncellenecektir.

  BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Temmuz 2017, Cumartesi
  • İmsak
   03:47
  • Guneş
   05:52
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:21
  • Akşam
   20:39
  • Yatsı
   22:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı