"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Kozak’ın çam fıstığı

Bodrum’da gözleme aldığım yaşlı teyze bir gün “bak bu fıstığı al, tadına doyamayacaksın. Bu Kozak Yaylası’ndan geliyor” demişti.

Aldığım bir kilo fıstığı nasıl tüketeceğimi düşünürken bir kısmını taze fesleğen, sarmısak ve sızma zeytinyağıyla robotta çekerek makarna sosu olarak kullandım.
Bu lezzetli fıstığın geldiği Kozak havzası çam ormanları son yıllardaki verim düşüklüğü nedeniyle dikkatleri üzerine toplamış durumda. Yıldan yıla azalan çam fıstığının, böyle giderse, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu yolunda teoriler var.
Aynı teoriye göre araştırmacılar verimsizliğin ağaçların köklerinden kaynaklanmadığını ve bulaşıcı bir hastalık nedeniyle olmadığını söylüyorlar. “Peki neden?” sorusuna yanıt olarak “havadan rüzgarla gelen kimyasal maddeler çam ağaçlarını ve kozalaklarını etkiliyor olabilir” diyorlar.
Konunun uzmanı değilim. Bu yüzden yorum yapmak istemem ama bir yemekçi olarak verim düşüklüğünün nedeninin bir an evvel bulunmasını ve önlemlerin alınmasını diliyorum.

YOĞURTLU YAZ MEZESİ

Kabakların saplarını kesip kabuklarını kazıyın ve yıkayın. Rendeleyip zeytinyağıyla birlikte bir tavaya koyun. Orta ısılı ateşte, sürekli karıştırarak 3-4 dakika kavurduktan sonra ocaktan alın.
Salatalığı ve haşlanmış patatesi rendeleyip kabağın içine aktarın. Kuru nane, tuz, pul biber ve sumağı ilave edip malzemeleri iyice karıştırın. İsterseniz mutfak robotuna aktarıp malzemeleri püre haline gelinceye kadar çekebilirsiniz.
İncecik kıyılmış dereotunu, dövülmüş sarmısağı ve süzme yoğurdu katıp robotta çekerek malzemeleri tekrar karıştırın.
Karışımı servis tabağına aktarıp üzerini ince halkalar halinde doğradığınız kornişon turşuyla süsleyerek servise sunun.

Malzeme listesi

- 1 adet ince uzun yeşil kabak
- 1 adet ince uzun salatalık
- 1 adet orta boy haşlanmış patates
- 4 yemek kaşığı zeytinyağı
- 1 demet dereotu
- 500 gr süzme yoğurt
- 5 diş sarmısak
- 1 yemek kaşığı kuru nane
- 2 çay kaşığı tuz, pul biber, sumak

X