KIRKLARELİ HABERLERİ

Koyun ve keçilerde elektronik küpe uygulamasına başlandı

DHA
19.04.2016 - 12:13Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)- KIRKLARELİ’de, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Koyun ve Keçilerin Elektronik Olarak Kimliklendirilmesi ve Kaydı Projesi’ kapsamında kuzu ve oğlaklara elektronik küpe uygulanmasına geçildi.

Gıda Tarım, Hayvancılık ve Tarım İl Müdürü Dr.Hakan Keçeci, AB uyum sürecinde koyun ve keçilerin kimliklendirilmesi ve kaydının 2010 yılında ‘Koyun ve Keçilerin Küpelenmesi ve Aşılanması’ projesiyle başladığını, ülke genelindeki tüm koyun ve keçilerin plastik küpelerle küpelenerek kayıt altına alındığı belirtti.

Kırklareli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr.Hakan Keçeci yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ancak hayvan ve hayvan hareketlerinin çok olduğu yerlerde (hayvan pazarı, mezbaha ve işletmeler vb.) takılan plastik küpelerin tahrip olması küpenin okunmasını zorlaştırmakta veya imkansız hale getirmektedir. Ayrıca küpelerin bireysel olarak okunması, yazılması bazı hatalara neden olmaktadır. Oluşan hataları en aza indirerek güvenilir bir kayıt sistemi oluşturmak amacıyla AB küçükbaş kayıt sistemlerinde olduğu gibi ülkemizde de koyun keçi türü hayvanlarda elektronik kimliklendirme ve kayıt sistemine geçilmiştir. Küpeleme faaliyetleri Merkez dahil 8 ilçede yapılmaktadır. Küçükbaş hayvan yetiştiricilerimiz küpe isteklerini İl/ İlçe Müdürlüklerine bildirmelidir. Kuzu ve oğlakların doğumlarını 6 aya kadar bildirmek zorunludur. Aksi taktirde kanun gereği doğum bildirimi yapmayan yetiştiricilerimize idari para cezası uygulanacaktır. Proje, bu yıl ilk defa koyun ve keçilerde uygulanmaya başlanmıştır. Elektronik küpe, takıldıktan sonra el terminali ile küpe içerisindeki çip okutularak işletmede kaydı yapılabilmektedir. Ayrıca proje kapsamında temin edilen el terminalleri ile gidilen her işletmenin, işletme koordinatları güncellenecek ve aşılama esnasında aşılanan hayvanların elektronik küpeleri okutulup yerinde aşı kaydı yapılabilecektir. Bunun yanı sıra işletme sahiplerinin bildirimleri ile koyun keçi nakil, ölüm vb işlemler işletmede anında yapılabilecek ve işletmede yapılan bütün işlemler daha sonra koyun keçi kayıt sistemine aktarılacaktır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırklareli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırklareli ilinden Koyun ve keçilerde elektronik küpe uygulamasına başlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Nisan 2016 tarihinde saat 12 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Koyun ve keçilerde elektronik küpe uygulamasına başlandı haberi güncellenecektir.

  KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:42
  • Guneş
   07:24
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:04
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:58
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı