Köyün seracı kadınları

Hürriyet Haber
25 Mayıs 2010 - 11:29Son Güncelleme : 25 Mayıs 2010 - 11:29

Tarım ve hayvancılığın az olduğu Van'ın Muradiye ilçesine bağlı Açıkyol köyünde, kadınların kurduğu seralar, üretime canlılık kazandırdı.

Muradiye Ziraat Odası Başkanı İbrahim Vanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınların girişimleri sonucu yaklaşık 15 yıl önce Kaymakamlık desteği ile köydeki ilk seraların kurulduğunu belirterek, zamanla seracılığın kadınlar arasında yaygınlaşan bir faaliyet haline geldiğini ve köydeki birçok kadının sera kurmaya başladığını bildirdi.

Kadınlar tarafından ilkbahar mevsiminde seralarda yetiştirilen sebze fidelerinin, havaların ısınmasıyla yine kadın eliyle toprakla buluştuğunu vurgulayan Vanlı, “köydeki kadınlarımızın seralarda istihdam edilmesi ve ailelerine maddi açıdan katkıda bulunması ilçemiz için çok önemli” dedi.

İbrahim Vanlı, kadınların herhangi bir eğitim almadan seracılık çalışması yaptığını ve ailelerine ekonomik kazanç sağladığını bildirerek, kadınların seracılık faaliyetine el atmasıyla ilçedeki üretimin canlılık kazandığını kaydetti.

Köyde bereketli topraklar ve bol miktarda su bulunduğuna dikkati çeken Vanlı, ürettikleri sebzeleri pazarlama sıkıntısı yaşayan ve maddi imkansızlık nedeniyle seralarda üretim yapamayan çiftçilere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

İlkbahar mevsiminde serada yetiştirdiği sebze fidelerini havaların ısınmasıyla toprağa eken Zeynep Bulut da eşi Cahit Bulut ile çiftçilik yaparak, 7 nüfuslu ailesinin geçimini sağladığını belirtti.

Serada genellikle domates, biber ve salatalık fidesi yetiştirdiğini anlatan Bulut, Muradiye-Van kara yolu dışında herhangi bir yerde satamadıkları sebzelerin çoğu zaman çürüdüğünü ve çöpe atıldığını ifade etti.

Bölgede salça fabrikası kurulması durumunda hem kendilerinin hem de fabrika sahibinin kazanacağına değinen Bulut, 70 haneli köydeki tüm kadınların seracılık yaptığını kaydetti.

Eşi ile birlikte ektiği sebzeleri, kasalara bırakarak yol kenarında sattığını bildiren Cahit Bulut ise önceki yıllarda tüm köylülerin tarımla uğraştığını, ancak pazarlamada sıkıntı yaşadıkları için birçoğunun sebze yetiştiriciliğinden vazgeçtiğini söyledi.

Yüksek ve tünel seracılık yapan Kemaliye İleri de kız kardeşi ve yeğenleri ile birlikte çalıştığı serada, annelerinden öğrendikleri yöntemle ürün yetiştirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, “Yetiştirdiğimiz ürünleri ağabeylerimiz yol kenarında satıyor. Seralarda ürettiğimiz ürünlerin tamamı organiktir. Yaptığımız çalışmayla hem evimizin sebzesi karşılanıyor, hem de para kazanıyoruz” şeklinde konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı