Gündem Haberleri

  Köyü, referandumla mahalle yaptılar

  Hürriyet Haber
  03.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bolu'nun İlçesi Düzce'nin Karahacımusa Köyü, referandumla mahalle oldu. Düzce Belediye Başkanı'nın çağrısıyla mahhelle olmayı kabul eden köylüler sayesinde Düzce Belediyesi, İller Bankası'ndan 6 milyar liralık ek bütçe alacak.

  Düzce Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz, İller Bankası'ndan daha fazla pay alabilmek için mücavir alan içindeki köylere mahalle olma çağrısı yaptı. Kurnaz'ın çağrısına ilk olumlu cevap, 1 kilometre mesafedeki 500 nüfuslu Karahacımusa Köyü'nden geldi. Bolu Valiliği'ne başvuran Karahacımusa Köyü sakinleri mahalle olabilmek için önceki gün sandığa gitti. Bu sırada Kaymakam Celalettin Özdal ve Belediye Başkanı Ruhi Kurnaz, Karahacımusalılara moral vermek için köye geldi. Toplam, 500 nüfuslu ve 184 seçmeni bulunan köyde yapılan referandumda, 115 evet 20 hayır ve 49 geçersiz oy çıktı. Halkoylamasının diğer 12 mücavir alan köyüne örnek olmasını dileyen Başkan Kurnaz, sırada bin 341 nüfuslu Derelitütüncü Köyü'nün olduğunu, amaçlarının daha güçlü bir Düzce yaratmak olduğunu söyledi. Köy Muhtarı Hikmet Keskin, belediyeden öncelikle yol, kanalizasyon hizmetleri ile çarpık yapılaşmanın önlenmesini isterken köylüler de ‘‘Köyümüz neredeyse Düzce ile birleşmişti. Bu yüzden mahalle olmaya razı olduk. Belediyeden hizmet beklerken, 5 köye hitap eden su depomuza dokunulmamasını istiyoruz’’ dediler.

  6 MİLYAR EK BÜTÇE

  Referandum sonucunun kesinleşmesi için 3 gün resmi itiraz süresi beklenecek. Bir itiraz olmazsa Düzce İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından Karahacımusa Köyü, Düzce'nin 17'nci mahallesi olarak kayıtlara geçecek. Düzce Belediyesi de yeni katılım sayesinde İller Bankası'ndan 6 milyar lira daha fazla pay alacak. Son genel nüfus sayımında Düzce'nin nüfusu 76 bin 400 olarak açıklanmıştı.

  Köylüler sandık başında

  Karahacımusa Köyü, Düzce'nin 17'nci mahallesi olabilmek için sandık başına gitti. Toplam 500 nüfusu ve 184 seçmeni bulunan köyde yapılan referandumda 115 evet 20 hayır ve 49 geçersiz oy çıktı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı