MUĞLA HABERLERİ

Köylünün 40 yıllık "sit alanı çilesi" bitiyor

AA / Levent Kişi
21.01.2015 - 13:17Son Güncelleme :

- Türkiye genelindeki doğal sit alanlarının yeniden tespit edilmesi için Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü proje başlattı - Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü İyimaya: - "Öyle köylerimiz var ki, sit alanları nedeniyle vatandaşlar ev yaptıramadıkları için evlatlarını evlendiremiyor. Kırsaldaki bu insanlara çok küçük değerlerle de olsa yaşama hakkı verirsek, bu problemlerini çözecek bir değer oluşturursak görevimizi yapmış olacağız"

AA / Levent Kişi

MUĞLA (AA) - Köylülerin 40 yıldır istediği özel çevre koruma alanlarının yeniden belirlenmesi, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün başlattığı proje sayesinde hayata geçiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Türkiye genelindeki doğal sit alanlarının yeniden tespit edilmesi için proje başlattı. En fazla sit alanının bulunduğu illerden olan Muğla'da projeyle ilgili ilk adımlar atıldı. "Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi"nin eğitim toplantısına Marmaris'teki bir otelde Muğla Valisi Amir Çiçek, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya, projede görev alan akademisyenler ve teknik personelin katılımıyla başlandı. 3 gün sürecek eğitim çalışmasında sunumlar yapılıp, doğal sit alanlarında incelemeler gerçekleştirileceği belirtildi.

Toplantının açılışında konuşan İyimaya, Türkiye'deki en uzun kıyı uzunluğuna sahip Muğla'nın hem sanayi, hem de turizm baskısı altında olduğunu ve baskıların çeşitli tahriplere yol açacağını düşündüğünü söyledi.

Genel Müdürlük olarak işe ellerinde hangi doğal değerlerin olduğunu tespit ederek başladıklarını belirten İyimaya, "Ürettiğimiz projeyle bin 273 olduğu belirtilen doğal sit alanının 2 bin 134 tane olduğunu tespit ettik. Bu doğal sitlerin aynı zamanda 49 bin 110 tarafı var. 49 bin 110 dosyanın muhataplarını göz önünde bulundurduğunuz zaman nüfusun önemli bir kısmının doğal sitlerle, tabiat varlıklarıyla ilgili problemleri var" dedi.

-Sit alanları yeniden belirlenecek

Doğal sit alanlarının yeniden incelenip ve değerlendirildiğini ifade eden İyimaya, daha önceden bilimsel olmayan bir şekilde tespit edilmiş olan doğal sit alanlarının, başlattıkları bilimsel çalışmayla yerinde incelendiğini kaydetti.

Alanların doğal yapısı nedeniyle bir yıl içindeki 4 farklı dönemde bu gözlemlerin yapılacağına işaret eden İyimaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu incelemeler büyük ihtimalle yıl sonunda tamamlanacak. Önümüze gelen bu raporlar, bir yerin doğal sitten çıkması gerektiğini söylüyorsa, biz o alanları çıkartacağız. Eğer kesin korunması gerekiyorsa da o bölgede yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderici tedbirler alacağız. Muğla'daki alanlarla ilgili değerlendirme yıl sonunun ilk çeyreğinde netleşmiş olacak. Bu kesin karar olacak ve tartışılırlığı bulunmayacak."

-Köylüler artık evlatlarını evlendirebilecek

Yapılacak bilimsel çalışmanın ardından hassas koruma alanı olarak belirlenen yerlerde kesinlikle özel mülkiyeti barındırmayacaklarına değinen İyimaya, bu yerlerdeki özel mülkiyetlerin kamulaştırılacağını bildirdi.

Köylünün 1970'li yıllarda yeterli inceleme yapılmadan belirlenen sit alanları nedeniyle mağdur olduğunu dile getiren İyimaya, "Öyle köylerimiz var ki, sit alanları nedeniyle vatandaşlar ev yaptıramadıkları için evlatlarını evlendiremiyor. Kırsaldaki bu insanlara çok küçük değerlerle de olsa yaşama hakkı verirsek, bu problemlerini çözecek bir değer oluşturursak görevimizi yapmış olacağız" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Köylünün 40 yıllık "sit alanı çilesi" bitiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 13 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Köylünün 40 yıllık "sit alanı çilesi" bitiyor haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:12
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:07
  • Akşam
   18:32
  • Yatsı
   19:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı