Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Köylülerin gerilim hattı protestosu

  Hürriyet Haber
  08 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 08 Aralık 2000 - 00:01

  Antalya'nın Nebiler köyü sakinleri, köyün üzerinden yüksek gerilim hattı geçirilmesini protesto amacıyla, Antalya-Korkuteli yolunu kısa süre trafiğe kapadılar.

  Kepez Elektrik AŞ'nin Nebiler köyünde yaptırmayı planladığı 154 KW'lık enerji nakil hattı, protestolara neden oldu. Yüksek gerilim hatlarının insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin bilindiğini dile getiren köylüler, önce pankart açtılar daha sonra ise Antalya-Korkuteli yolunda oturdular. Köylülerin protestosu nedeniyle yol, kısa süre trafiğe kapandı.

  Köylüler, eylemden sonra Sağlık Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na hitaben, enerji nakil hattının yapımına izin verilmemesi talebini içeren dilekçeleri imzaladılar. Dilekçede, yüksekgerilim hatlarının oluşturduğu elektromanyetik alanın insan sağlığına olumsuz etki yaptığının Dünya Sağlık Örgütü'nce de kabul edildiği vurgulandı.

  Protesto gösterilerine katılan Avukat Nurcan Üyüllü, yüksek gerilim hattının köy üzerinden geçirilmemesi için hukuki yollara başvuracaklarını ve yürütmeyi durdurma kararı alınmasını sağlamak içinçaba göstereceklerini söyledi.

  Askeri saha talebi

  Nebiler köylüleri, bu arada, 1998 yılında Jandarma Genel Komutanlığı'na devredilerek, 'askeri saha' ilan edilen Kepezüstü Kent Parkı'nın eskisi gibi kullanılması için Orman Bakanlığı'na ve Jandarma Genel Komutanlığı'na yazdıkları dilekçeler için de imza topladılar. Ormanlık alanın 1996 yılından bu yana kent parkı olduğunu ifade eden köylüler, "Bu alan konutlarımızla bitişik. Askeri eğitim alanı olan bir bölenin evlerimize bu kadar yakın olması güvensiz. Bu bölgenin de milli park olarak koruma altına alınması diliyoruz" dediler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı