Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Köylülerin "doğal" gazı bedava

  A.A.
  12 Ekim 2007 - 11:13Son Güncelleme : 12 Ekim 2007 - 11:13

  Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Doğanca beldesinde yaşayan birçok vatandaş, yaklaşık 15 yıl önce ilkel yöntemlerle çıkardıkları metan gazını evlerinde kullanıyor.

   Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 15 yıl önce bir vatandaşın su için kuyu açarken tesadüfen fark etmesi üzerine kullanılmaya başlanan ve zaman içinde beldedeki birçok kişinin benzer yöntemlerle çıkarıp evlerinde kullanmaya başladığı metan gazı köylüler için bedava enerji haline geldi.

  “Bataklık gazı” olarak da bilinen metan gazını ilkel yöntemlerle çıkarıp kullananlardan Sakine Elverdi, 15 yıldır evinde işlerini metan gazıyla gördüğünü bildirdi.

  Bugüne kadar kullandıkları metan gazından kaynaklı önemli bir sorunla karşılaşmadıklarını belirten Elverdi, “Ben 15 yıldır bu gazı evimde kullanıyorum. Bahçeden çıkan gazla hem ısınıyoruz, hem de mutfak işlerini görüyorum” dedi.

  Doğanca beldesinde metan gazı çıkınca yetkililere haber verildiğini kaydeden Hasan Elverdi ise yapılan araştırmalar neticesinde yeterli rezerv olmaması nedeniyle bölgede bir yatırım yapılmadığını söyledi.

  Kuyulardan çıkan gazı ilk zamanlar birçok kişinin “tehlikeli olabilir” endişesi taşıdıkları için kullanmadığını ifade eden Elverdi, “Aradan geçen zaman içinde başka kuyulardan da gaz çıkınca birçok kişi gazı kullanmaya başladı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı