Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Köylülere turizm eğitimi

  A.A.
  20 Ekim 2007 - 10:06Son Güncelleme : 20 Ekim 2007 - 10:06

  Erzurum'un İspir ilçesine çevre köylerden minibüslerle getirilen vatandaşlara, Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlilerince turizm eğitimi veriliyor.

  Efes Pilsen ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliğiyle gerçekleştirilen “Turizm Eğitimleri Projesi” kapsamında İspir Belediye binasında açılan kursa 60 kişi katılıyor.

  Doğu Anadolu Turizmi Geliştirme Proje Danışmanı Prof. Dr. Erol Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu eğitimle kırsal turizmde önemli bir potansiyele sahip olan İspir ilçesinde sektöre nitelikli personel kazandırılacağını söyledi.
  Çoruh Vadisi'ni kırsal turizm merkezi haline getirmek için kursun önemli bir adım olduğunu kaydeden Çakmak, 15 Ekim'de başlayan turizm eğitimi kursuna 60 kişinin katıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:
  “Kursiyerlerin 40'ını, yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki köylerden minibüslerle alıp İspir'e getiriyoruz. Özellikle Sırakonalar köyü ile Çamlıkaya beldesinden kursa yoğun ilgi geldi. 7 Kasım'a kadar sürecek kurs süresince kursiyerlerimize ön büro, kat hizmetleri, yiyecek ve içecek servisi ile turistlerle iletişim konularında eğitim vereceğiz. Kursiyerlere ayrıca yemek ikramımız da oluyor.”
  Çakmak, İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesince 3 bin YTL'ye verilen söz konusu eğitimin İspir'de ücretsiz düzenlendiğini sözlerine ekledi.
  Kursun ardından yapılacak sınavda başarılı olanlara sertifika vereceklerini ifade eden Çakmak, “Eğitime katılanlar hem turizm konusunda bilinçlenecekler hem de bir meslek kazanmış olacaklar. Ayrıca, bu eğitim kursiyerleri turizme yönelik iş yeri açmaya teşvik edecektir” diye konuştu.
  Çakmak, ayrıca, yine ekim ayı içerisinde trekking rehberliği kursu açacaklarını da sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı