Gündem Haberleri

  Köylülerden topladığı hortumları köy meydanında ateşe verdi

  Zafer TOKUŞ- Aziz GüVENER/ PAMUKOVA(Sakarya), (DHA)
  30.07.2007 - 12:16 | Son Güncelleme:

  KÜRESEL ısınma nedeniyle Sakarya Nehri'nin son 10 yıl öncesine göre 10 metre çekilmesi ardından, ilkbahar da sel baskınlarına neden olan Mudurnu Deresi de kurudu. Pamukova İlçesi'nde kuraklık tehlikesi ortaya çıkınca köy muhtarı Mustafa Güner çözümü bahçe hortumlarını toplayıp yakmakta buldu.

  Su seviyesinin hızla azaldığı Sakarya Nehri kenarında bulunan Pamukova İlçesi'ne bağlı 130 haneli 850 nüfuslu köyün Muhtarı Mustafa Güner bölgelerinde Sakarya Nehri'nin olmasına rağmen su sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Her geçen gün susuzlukla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Köy Muhtarı Mustafa Güner, “Sakarya Nehri'nde çok düşme var. Hemen hemen 14-15 metre düşme var. 1980 yıllarında burada çalışırken Sakarya Nehri'nin suyunu içiyorduk. Şu anda Sakarya Nehri'nin suyunu içemiyoruz. Nehir daha da düştü ve çekildi. Son 2- 3 yılda da Sakarya Nehri'nde su seviyesi iyice alçaldı. Adacıklarda yoktu. Allah sonumuzu hayır etsin” dedi.

  BAHÇE HORTUMLARINI ATEŞE VERDİ

  Muhtar Güner yaşanan su sorunana karşılık köyde içme suyuyla bahçe sulanmaması yönünde köy ihtiyar heyeti olarak önlem almalarına rağmen bahçelerin sulanması üzerine de çöküm olarak köydeki bahçe hortumlarını toplayarak yakmakta buldu.

  Muhtar Güner Köyü suyunun sadece kendilerine yeteceklerini söyleyerek. “Köyümüzün suyu ancak köylülelere yetiyor. Burada tüm uyarılarımıza rağmen bahçe suladı. Millete laf geçiremiyorduk. Ben de çözüm olarak 50- 60 haneden yaklaşık 5 bin metre uzunluğunda hortum topladım. Köy meydanında bu hortumları yaktım. Eğer bahçe sulamayla devam ederlerse kör tıpa vuracağım musluklarına” dedi.

  İki yıl önce ilkbaharda sel baskınları olan Akyazı'nın Mudurnu Deresi de kuraklık nedeniyle adeta can çekişiyor. Bölge sakinleri ve balıkçıların ifadesine göre daha önce 1.5- 2 metre olan su yüksekliği şu anda bazı yerlerde yaklasık 20 santimetreye kadar düştü.

  Köprünün ayaklarının da ortaya çıktığı Mudurnu Deresi'nde çukur yerlerde toplanan balıkları avlayan balıkçılar derede yürüyerek ağ atıyorlar.

  Balıkçılar yaz yağmurlarının yağmaması halinde derenin tamamen kuruyacağını söyledi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı