Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Köylüler mayınların temizlenmesi istiyor

  Yusuf İBA/ DOĞUBAYAZIT (Ağrı), (DHA)
  14 Haziran 2013 - 13:33Son Güncelleme : 14 Haziran 2013 - 13:33

  AĞRI’nın Doğubayazıt İlçesi’ne bağlı, İran sınırındaki Kızılkaya Köyü’nün sakinleri, bölgedeki mayınların temizlenmesini istiyor. Muhtar Mehmet Tilaver, "Köye ait 5 bin dönümlük arazi ve mera hep mayınlı. Geçen sene mayın patlaması yüzünden koyun otlatan 5 kişiden 2’si öldü, 3 kişi de yaralandı" dedi.

  Doğubayazıt’a 30 kilometre uzaklıktaki, 50 haneli, 300 nüfuslu Kızılkaya Köyü’nün Muhtarı Mehmet Tilaver, "Köydeki yaklaşık 5 bin dönüm arazimiz mayınlı. Geçim kaynağımız tarım ve hayvancılık. Tarlalarımızı, meralarımızı kullanamıyoruz" dedi. Muhtar Tilaver, "Sadece geçen sene mayın nedeniyle 2 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı. 15 yıldır köyde muhtarlık yapıyorum ve o zamandan bu yana hep mayınların kaldırılması için dilekçe veriyorum.Arazinin mayınlardan temizlenmesi için kaç kişinin daha ölmesi gerekiyor" diye konuştu.

  Koyun otlatmaya korkarak gittiklerini söyleyen 12 yaşındaki Yeter Tilaver, "Arazilerimiz mayınlı. Korkarak hayvan otlatmaya gidiyoruz. Hayvan otlatmaya gidenler kadar onları gönderelerde bu korkuyu yaşıyor. Benim dayım ve amcamın oğlu mayına basarak öldü" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı