Gündem Haberleri

  Köylü pazarına AB standardı

  Hürriyet Haber
  19.02.2006 - 13:00 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Yatağan İlçesi'nde, İlçe Tarım Müdürlüğü pazar yerinde süt ve süt ürünlerinin açıkta satışı yasağını uygulamaya başladı.

  Yatağan İlçe Tarım Müdürü Veli Kanburoğlu, İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli veteriner hekim Ayşe Didem Biber, ziraat mühendisleri İsmail Hakkı Yücel ve Aynur Kandemir'den oluşan ekip Yatağan'daki pazarda denetim yaptı.
  Kanburoğlu başkanlığında halk pazarında denetim yapan ekip pazar yerinde açıkta yiyecek maddesi, süt ve süt ürünleri satışı yapmak isteyenlere uyarıda bulundu.

  Halk pazarında poşetsiz ve etiketsiz yiyecek satan, kurallara uymayan vatandaşlara gelecek günlerde cezai işlem uygulanacağını söyleyen Kanburoğlu açıkta gıda malzemesi satan esnafa ve köylülere şöyle dedi: “Bugünden itibaren açıkta gıda maddesi satamazsınız. Bu uyarılara uymazsanız önümüzdeki hafta sizlere cezai işlemler uygulanacak. İlk cezalar bin 250 YTL, ikinci kez aynı suç işlenirse bu kez 5 bin YTL para cezasına çarptırılacaksınız. Ayrıca yerlere konan yaş sebze ve meyvelerin temizlik açısından yerden asgari 50 santimetre yükseklikte kasa veya sedir tahta üzerinde olmasına dikkat etmelisiniz.”

  Peynircilerin de aynı şekilde peynir aldıkları fabrikanın etiket bilgilerini önüne koyması gerektiğini söyleyen Kanburoğlu, şunları kaydetti: “Vatandaşın tadabileceği bir kaba peynir koyarak, vatandaş hangisinden isterse onu tenekeden çıkararak vatandaşa öyle verecek. Yani hepsi müsaadeli, paketlenmiş ve etiketlenmiş haliyle satılacak. Amacımız temizlik, temizliği rayına oturtmak. Köylü vatandaşlarımız da artık bundan böyle kesinlikle açıkta süt ve süt ürünlerini satmayacaklar.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı