Ege Haberleri

EGE

  Köylere prefabrik cami

  İZMİR, (DHA)
  22.09.2015 - 13:12 | Son Güncelleme: 22.09.2015 - 13:12

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, 30 mart seçimlerinden sonra kendilerine bağlanan köylerde ibadethane ve muhtar ofisi yapımını sürdürüyor. İlk etapta 20 köye muhtar ofisi, 6 köye cami, 1 köye de cemevi yapımına başlandı.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsala yaptığı yatırımlarını, 30 Mart seçimlerinden sonra sınırlarına 9 yeni ilçenin dahil olmasıyla daha da genişletti. Bürokratlarıyla birlikte bütün yeni bağlanan ilçelerdeki 120’den fazla köyü tek tek dolaşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ziyaretleri sırasında köylülerin ilettiği talepleri yerine getirmeye başladı. Yoğun bir şekilde gelen cami talepleri üzerine proje geliştiren Büyükşehir Belediyesi bürokratları, köylerde prefabrik cami uygulamasının startını Beydağ’da verdi.

  Köylere prefabrik cami

  İlk etapta 6 köyde uygulanacak 100 metrekare büyüklüğündeki prefabrik camilerin zemini seramik, kapısı ferfoje ve pencereleri PVC olarak imal ediliyor. İlk örneği Beydağ’ın Kurudere mahallesinde gerçekleştirilen prefabrik cami uygulaması, önümüzdeki günlerde Bayındır’ın Çamlıbel, Dernekli, Alankıyı, Kınık’ın Çiftlik ve Seferihisar’ın Turgut mahallelerinde de hizmet vermeye başlayacak. Çiğli’nin Güzeltepe mahallesine ise cemevi yapılacak. Büyükşehir Belediyesi gelen talepler doğrultusunda ihtiyacı olan diğer köylere de prefabrik cami inşa edecek.

  Köylere prefabrik cami

  İlk etapta 20 mahalleye yapılacak 50 metrekare büyüklüğündeki, içinde tuvaleti bulunan prefabrik muhtar ofislerinin ilk ikisinin inşaatı Dikili’nin Yenice ve Kiraz’ın Akpınar mahallerinde sürüyor. Büyükşehir Belediyesi önümüzdeki günlerde Aliağa’nın Yüksekköy, Bergama’nın Topallar, İkizler, Turanlı, Kocaköy, Avunduk, Sağancı ve Örenli, Dikili’nin Samanlık, Yahşibey, Esentepe, Gökçeağıl, Çağlan ve Katıralanı, Kınık’ın Çiftlik, Aziziye ve Karatekeli ile Karaburun’un Parlak mahallelerine muhtar ofisi yapacak.

  Köylere prefabrik cami

  Beydağ Barajı’nın yapılmasıyla camileri su altında kalan Kurudere’de köylüleri, 5 yıl sonra köylerinde tekrar ezan sesi duymanın heyecanını yaşıyor. Köylerinde cami olmadığı için bir camiye çevirdikleri kıraathaneyi ve çevre köylerdeki camileri kullanan köylüler, Büyükşehir Belediyesi sayesinde artık kendi köylerinde ibadetlerini yapabilecekler. Kurudere Muhtarı Muhammed Çakıcı, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu köyümüzü ziyaret ettiğinde mağduriyetimizi anlattık. Allah razı olsun, Başkanımız isteğimizi kırmadı ve bize yeni bir cami yaptı. Bayram namazını köylümüzle birlikte kendi köyümüzde camimizde kılacağız" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı