Gündem Haberleri

  Köykent duası

  Hürriyet Haber
  03.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  30 yıldır rüyasıydı

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, 30 yıllık rüyası olan Köykent Projesi'ne, dün Ordu'nun Mesudiye İlçesi'ne bağlı Çavdar Köyü'nde start verdi. Ecevit, Çavdar Yaylası'nda seslendiği köylülere, ‘‘Tüm dünyanının gözü üzerinizde. Başarılı olmaya mecbursunuz’’ dedi. Ecevit, dün eşi ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'le birlikte geldiği Çavdar Yaylası'nda Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu ve eşi tarafından çiçekle karşılandı. Çavdar merkezli dokuz köyü kapsayan projeyle ilgili Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Selçuk Polat tarafından askeri bir çadırda kendisine verilen brifingin ardından halka hitap eden Ecevit, 1978-79 yıllarında bu rüyasının Bolu-Taşkesti Köyü'nde gerçekleşir gibi olduğunu belirtti. Ecevit, ‘‘Ancak benim bu rüyam hafife alındı. ‘Ecevit'in romantik hayali' dendi. Ciddiye alınmadı. Zaman geçti, iç göçün hızlanması ve terörün ortaya çıkmasından sonra ‘Keşke daha önce kurulsaydı' diyenler oldu’’ diye konuştu.

  OKTAY EKŞİ İSTEDİ

  Ecevit, Köykent'in ilk denemesinin neden Mesudiye'de gerçekleştiğini anlatırken de Basın Konseyi Başkanı ve Hürriyet Gazetesi Yazarı Oktay Ekşi'nin kendisine bu yıl ortasında gönderdiği mektuptan bahsetti. Ekşi'nin kendisinden ilk Köykent'in Mesudiye'de kurulmasını istediğini belirten Ecevit, bunu sevinçle karşıladığını söyledi. Ecevit bu nedenle Ekşi'ye teşekkür etti. Önceliğin Mesudiye'ye verilmesinde tek nedenin Ekşi olmadığını söyleyen Ecevit, Mesudiye'de katılımcı demokrasiyle gerçekleşen kurultayların kendisini çok etkilediğini söyledi. 15 Haziran'da İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'la Köykent uygulamasının başlaması için gerekli adımı attıklarını belirten Ecevit, Türkiye'de alışık olunmamış bir hızla çalışma başlatıldığını ve ikibuçuk ayda bu duruma gelindiğini ifade etti. Bürokrasinin işleri yavaşlatmakla suçlandığına dikkat çeken Ecevit, heyecan verildiği zaman hızlı çalışmanın gerçekleştiğini savundu.

  ŞEHİRLİLİĞE YUMUŞAK GEÇİŞ

  Ecevit, daha sonra Köykent'in özelliklerini anlattı. Köylüleri, yerlerinden olmaya mecbur bırakmaksızın şehirdeki yaşam koşullarının tümüne kavuşturmak amacında olduklarını vurgulayan Ecevit, projeyi, ‘‘Köylülükten şehirliliğe yumuşak geçiş’’ sözleriyle tanımladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı