Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Köyden geleni kentteki Kürt nüfus dışlıyor

  Sefa KAPLAN/ Selçuk YAŞAR
  29 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ekim 2005 - 01:05

  Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) tarafından yaptırılan bir araştırma, 1984’ten bu yana Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunda yaşanan terörün Türkiye’nin bütün dengelerini alt üst ettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

  Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Tamer Aker, Sabancı Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Betül Çelik, Hacettepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Turgay Ünalan, Koç Üniversitesi’nden Yard. Doç Dr. Deniz Yükseker ve Dilek Kurban’dan oluşan araştırma ekibinin, Diyarbakır, Batman, Hakkari ve İstanbul’da gerçekleştirdiği araştırma, güvenlik kaygısıyla bölge halkı tarafından boşaltılan köylerin en temel sosyal sorunlardan birini oluşturduğunu gösteriyor.

  Resmi rakamlar, 20 yıllık süre içinde 939 köy ve 2.019 mezradan toplam 355 bin kişinin göç ettiği/ettirildiğini ifade ediyor. Bölgedeki sivil toplum kuruluşları bu sayının yaklaşık üç milyon kişiyi bulduğunu savunuyor. Araştırma ekibi ise iki rakamın ortalamasının daha gerçekçi bir yaklaşım olacağını belirtiyor. Sorunun çözümü Türkiye kadar Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği’ni (AB) de yakından ilgilendiriyor. BM, sorunun mülteci ürettiğini belirterek bir an önce çözülmesini istiyor. AB ise Avrupa’ya yaşanan göç ve Kürt diasporasının yarattığı sorunlar sebebiyle ‘Köye Dönüş Yasası’nı destekliyor ve bölgeye kaynak aktarıyor.

  Araştırmanın ilginç sonuçları:

  n Zorunlu göç, Kürt diasporasını besliyor.

  n Köylerden gelenler, kentli Kürt nüfus tarafından da dışlanıyor.

  n Bu dışlama gettolaşmayı getiriyor. Gettolaşma ise suça yönelmeyi, madde bağımlılığını, cinsel istismarı ve aile içi şiddeti artırıyor.

  n Kapkaçtan bombalamaya, hırsızlıktan cinayete artan güvenlik sorunlarının arkasında da bu yatıyor.

  n Geri dönmeyi isteyenler uzellikle yaşlılar.

  n Gençler ve kadınlar, köye dönmek istemiyor. Bir kadın, bunun sebebini ‘Kentte daha az dayak yiyorum’ diye açıklıyor.

  n Terör kurbanlarına can bedeli 14 milyar lira herkes tarafından çok az olarak karşılanıyor.

  n ‘Köye Dönüş Yasası’ olumlu bir adım ama sorunları çözmede yetersiz. 
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı