ANKARA HABERLERİ

Köyde yaşamakla çiftçi olunmuyor

Hürriyet Haber
09 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 09 Ağustos 2009 - 01:01

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye tarım sektörünü, çağ atlatacak birtakım projelerle buluşturduklarını belirterek, "Türkiye tarihinde ilk defa, Türkiye tarım havzaları üretim destekleme modelini hayata geçirdik. Türkiye tarım topraklarının tomografisini çektik" dedi.

Hürriyet Haber

Eker, bir dizi ziyaret ve açılışlar yapmak üzere Kırıkkale’ye gitti. Eker, yöneltilen bir soru üzerine, yurt genelindeki Tarım İl Müdürlükleri bünyesinde görev yapan tarım danışmanı sayısını 2012 yılına kadar 10 bine çıkaracaklarını bildirdi.

Eker, Tarım İl Müdürlüğü’nün Kırıkkale- Kayseri karayolunun Arpalık Çukuru mevkiinde düzenlenen ve bakanlık tarafından uygulanmakta olan "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı" kapsamında çiftçilere ve üreticilere yüzde 50 hibe destekli makine ve makine ekipmanı, damızlık koç dağıtım törenine katıldı.

Çevre köylerden çiftçilerin ve üreticilerin de katıldığı törende bir konuşma yapan Mehdi Eker, Türkiye’yi, tarımda çağ atlatacak projelerle buluşturduklarını söyledi. Eker, "Türkiye’de tarım, tarımsal üretim eğer verimli olacaksa, verimlilikle yapılacaksa, çiftçimize daha çok para kazandıracaksa, tarım doyurucu bir faaliyet haline gelecekse bizim muhakkak surette tarımda makineleşmeyi sağlamamız gerekiyor. Tarımsal üretimde daha çok alet ekipman kullanmamız gerekir, bugün burada dağıtacağımız alet ekipman 315 makine, Kırıkkaleli çiftçinin daha çok ürün almasını sağlayacak, daha düşük maliyetle daha çok para kazanacağı bir faaliyeti yapmasına yardımcı olacak" dedi.

Makineleşme şart

Dünyada tarımın nasıl yapıldığının iyi bilinmesi gerektiğine işaret eden Eker, dünyada bu işi karlı yapanların bilinmesi ve öğrenilmesi için "Tarım Danışmanı" programını uygulamaya koyduklarını kaydetti. Bakan Eker, çiftçiliğin bir sanat olduğunu da belirterek, "Herkes çiftçi değildir, her köyde yaşayan da çiftçi değildir. Sadece köyde yaşamakla da çiftçi olunmuyor. Çiftçilik bilgi istiyor, çalışma, tecrübe istiyor, makine, ekipman istiyor, kaliteli damızlık materyal istiyor, bilim ve teknoloji istiyor. Bunun için dünyadaki bilim adamlarının yazdığı kitapların çiftçimize ulaşması gerekiyor. Bugün biz bunu da sağladık" diye konuştu. Bakan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Türkiye tarım sektörünü, çağ atlatacak birtakım projelerle buluşturduk. Bunu kamuoyuna açıkladık. Türkiye tarihinde ilk defa, Türkiye tarım havzaları üretim destekleme modelini hayata geçirdik. Türkiye tarım topraklarının tomografisini çektik. Artık Türkiye’nin hangi toprağında hangi ürün daha iyi yetişir bunu biliyoruz. Türkiye’yi 30 havzaya bölmek suretiyle, 30 havzada hangi ürünler ne kadar yüksek verimlilikte olur artık bunun bilgisine sahibiz. Bu çalışmayı da 3 yılda 200 kişilik teknik ekip yaptı. Bilgisayarda 527 milyon veri kullandık, Türkiye topraklarının envanterini çıkarttık. Şu anda tüm bölgelerde bunun tanıtımını yapıyorlar."

Eker, konuşmasının ardından çiftçilere tarım makineleri ve ekipmanları ile damızlık koç ve koyunları teslim etti. Belgelerini vererek çiftçileri kutladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Köyde yaşamakla çiftçi olunmuyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ağustos 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Köyde yaşamakla çiftçi olunmuyor haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:02
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:52
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı