Ege Haberleri

EGE

  Köyde rüya köyü

  Hürriyet Haber
  21 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 21 Eylül 2000 - 00:01

  Yıllarca Hollanda'da çalıştıktan sonra Salihli'ye dönen gurbetçi İbrahim Yüksel Çekiç, Hollandalı arkadaşıyla tatil köyü kurdu, turist çekti

  SALİHLİ'nin Dombaylı Köyü'nden 30 yıl önce Hollanda'ya işçi olarak giden İbrahim Yüksel Çekiç, 5 yıl önce kesin dönüş yaptı. Çekiç, her fırsatta havasını, suyunu övdüğü köyüne Hollanda'daki arkadaşlarını davet etti.

  11 dönüm

  AYNI yıl Dombaylı'ya gelen Çekiç'in yakın arkadaşı Lowie Hemel, şeftali bahçeleriyle dolu köye hayran oldu. Hemel, Dombaylı'ya tatil köyü kurmayı düşündü. Hemel, Çekiç'le ortak Tür-Hol (Türkiye-Hollanda) adlı şirketi kurdu, 11 bin metrekarelik arsa alınıp inşaata başlandı.

  Yoğun tanıtım

  DEVREMÜLK sistemiyle çalışacak tatil köyünde 29 dublek villa yapımı planlandı, bu yıl 8'i tamamlandı. Olimpik yüzme havuzlu tatil köyünde, restoran ve market de açıldı. Tatil köyünü tanıtan broşürler, Hemel'in girişimleriyle Hollanda'da dağıtıldı.

  İlk konuklar

  TATİL köyünün resimlerini görüp beğenen Hollandalı Thee ve Thea Klomp çifti ile oğulları Bernard ve sevgilisi Eline De Rooy ilk konuklar oldu. Taşıma şirketinde çalışan Berhard Klomp ve Rehabilitasyon Uzmanı Eline De Rooy, tatil köyünde Türk usulü davul zurnalı törenle nişanlandı.

  Broşürlerde beğendikleri Salihli'deki Tur-Hol Tatil köyü'ne gelen Berhard Klomp ve Eline De Rooy, Türk usulü davul zurnalı törenle nişanlandı. Nişan yüzüklerini tesis sahiplerinden İbrahim Yüksel Çekiç taktı.

  Gurbetçi İbrahim Yüksel Çekiç, Hollandalı arkadaşı Lowie Hemel'le memleketi Salihli'nin Dombaylı Köyü'ne Türk-Hol adlı 29 villalık tatil sitesi kurdu. Sitede olimpik havuz da bulunuyor.

  1.6 trilyon

  UZUN yıllar kaldığı Hollanda'da kalan Salihlili İbrahim Yüksel Çekiç, köyüne turistik tesis kazandırmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, ‘‘Arkadaşım ve ortağım Hemel sayesinde giriştiğimiz tatil köyü projesini hayata geçirdik. 5 yılda 2.5 milyon dolar (1.6 trilyon lira) harcadık. İlk konuklarımızı ağırlamanın keyfini yaşıyoruz. Köyümde Hollandalı arkadaşlarımla olmak düşümdü’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı