Gündem Haberleri

  Köyde kuduz karantinası

  Şahismail GEZİCİ- Mustafa DEVRİM/ELAZIĞ, (DHA)
  06.07.2007 - 19:00 | Son Güncelleme:

  Elazığ merkeze bağlı Sedeftepe Köyü'nde bir kişiyi ısıran köpeğin kuduz olduğunun anlaşılması üzerine köy karantina altına alındı.

  Sedeftepe Köyü'nde dün Şahinkaya Ailesi'nin beslediği köpek, evin 10 yaşındaki çocuğu Ali Haydar'ı ısırdıktan sonra telef oldu. Bunun üzerine köylüler, Tarım İl Müdürlüğü ve jandarmaya haber verdi. Köye gelen Tarım İl Müdürlüğü ekipleri, köpek ölüsünü incelemek üzere Veteriner Araştırma Enstitüsü'ne götürdü. Yapılan inceleme sonucu köpeğin kuduz olduğu anlaşılınca köy karantina altına alındı. Köpek tarafından ısırılan Ali Haydar Şahinkaya kaldırıldığı Devlet Hastanesi'nde müşahade altına alındı ve aşılarına başlandı.

  Tarım İl Müdürlüğü yetkililerinin, ‘Bu köyde Kuduz Hastalığı Vardır’ tabelalarını köy girişi yerine muhtarlık konutunun önüne bırakmakları dikkat çekti. Köy giriş ve çıkışlarında uyarıcı bir tabela bulunmazken, Sedeftepe köylüleri, kuduz nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi. Köylüler, “Kuduz olduğu anlaşılan bir köpek köyde bir kişiyi ısırdı. Ondan önce aynı köpek köydeki diğer köpeklerle boğuşuyordu. İki eşekte ısıran bu köpek kudurarak öldü. Köye gelen ekipler bazı hayvanlara aşı yapıp gittiler. Fakat bu yapılanlar yetersiz, köy kahvesine bir yazı asılmış onun harici bir uyarı yok, İnsanlar öldükten sonra mı çalışmalar başlayacak” dedi.   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı