Ege Haberleri

EGE

  Koyda rant savaşı

  Hürriyet Haber
  10.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.09.2000 - 00:01

  ÜMRAN Baradan arazisini 1994 yılında Selçuk'ta öğretmenlik yapan Nejat Ulusay'a kiraladı. Ulusay öğretmen olduğu için kontrat eşi Resmiye Ulusay'ın üzerine yapıldı. İddiaya göre hazine arazisine yol yapıldı ve restoran türü barakalar inşa edildi. 6 ay önce Baradan ile Ulusay çifti arasında anlaşmazlık başladı. İddiaya göre Ümran Baradan, arazisini bu kez Timur Kardeşlere verdi. Ulusay çifti yerin kamu arazisi olduğunu önesürüp hazineye başvurdu, turistik amaçlı sportif faaliyet izni aldı. Kiraladığı yerin hazineye ait olduğunu öne sürerek, kirayı mal müdürlüğüne ödemeye başladı. Bir yandan da gözdağı için de Ahmet Tekin Baykal'ın adamlarına başvurdu.

  Davalar başlıyor

  ÜMRAN Baradan ile kiracısı Ulusay'ların anlaşmazlığı mahkemelik oldu. Baradan'ın yeni kiracısı tekin Kardeşler, Resmiye Ulusay'ın arazisini boşaltmadığı gerekçesiyle geçtiğimiz mart ayında Menderes Savcılığına başvurdu. Ancak savcılık, sorunun cezai değil, hukuki olduğu gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

  AYNI tarihlerde bu kez Nejat Ulusay, savcılığa başvurdu. Ümran Baradan'ın, kiranın ödenmemesinden dolayı burayı terketmelerini isteyip ‘‘Sizin yanınıza üç adamı yollarım. Sizi postalatırım’’ diyerek tehdit ettiğini önesürdü. Savcı, Ümran Baradan aleyhine ‘‘şartlı tehdit’’ten 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

  Kaymakamlık rahatsız

  MENDERES Kaymakamlığı devlet arazisinin işgal edildiği gerekçesiyle harekete geçti, ikaz edilmesine rağmen hazine yerinin izinsiz kullanıldığını belirtip şikayetçi oldu. Savcı Erol Çavuşoğlu, Ümran Baradan ve Resmiye Ulusay hakkında kamu arazisini işgalden 8 Ağustos da Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Kamu arazisini ikinci kez işgal ettikleri gerekçesiyle sanıklar hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istendi.

  Milli Eğitim'e şikayet

  ÜMRAN Baradan bu kez Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, öğretmen Nejat Ulusay ile eşinin kontratın bitmesine rağmen arazisini boşaltmadığı gerekçesiyle şikayet etti. Baradan, koyun kalan bölümünü hazineden kiralayıp çocuklar için yaz kampı yapacağını belirtti. Nejat Ulusay ise kontratın eşinin üzerinde, yerin de Ümran Bardan'a değil hazineye ait olduğunu önesürdü.

  Baradan: İlişkim yok

  HAYIR işleriyle de tanınan çini sanatçısı Ümran Baradan gazetecilere mafyanın Ege sahillerinde kamu ve özel şahıs arazilerine sahip çıkmak istediğini söyleyerek, ‘‘Buraya kilit vurup kimseye vermeyeceğim’’ dedi.

  İştah kabartan koylar

  SİSAM'ı karşıdan gören bölgeden insan kaçakçılığının yanısıra, uyuşturucu ticareti de yapıldığı önesürüldü. Jandarmanın hazırladığı rapora göre; Kargıcak, Klaros Milli Park ve Baradan Koyu bu işler için biçilmiş kaftan. Yoldan görünmeyen koylarda, tekneler kıyıya kadar yanaşabiliyor.

  ÖZELLİKLE Kuşadası'nda talan edilecek arazi kalmayınca karanlık güçler bu koylara el atmaya çalıştı. Bu koylar devletten 49 yıllık ve daha uzun vadeyle kiralanıp, işgal edilmeye, imara açtırılmaya çalışıldı. Tarihi kalıntıların bulunduğu bu bölge şimdilik talancılara karşı direniyor.

  AHMETBEYLİ ile Yoncaköy arasında kalan koyda Ümran Baradan'ın 1289 parselde 8 bin 497 bin metrekare yeri var. Sahildeki 1250 ve 1251 parseller Milli Emlak'ın 1210 parsel ise Orman İdaresi'nin. Denize ancak 50 bin metrekareyi bulan bu koylardan ulaşılabiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı