Ege Haberleri

EGE

  Köy kuduz karantinasına alındı

  Alaşehir'de bir Nurretin DOĞAN / ALAŞEHİR (Manisa), (DHA)
  26 Eylül 2012 - 09:48Son Güncelleme : 26 Eylül 2012 - 09:47

  Manisa’nın Delemenler Köyü'nde, 1 yaşındaki dananın kuduz şüphesiyle ölmesi üzerine, köy altı ay süreyle karantinaya alındı

  Alaşehir’e 15 kilometre uzaklıkta bulunan Delemenler Köyü’nde oturan Muammer Altılı’ya ait dana geçtiğimiz 21 Eylül Cuma günü rahatsızlandı. Muammer Altılı hasta olan dananın tedavisi için özel bir veteriner çağırdı. Veteriner dananın kuduz olabileceği şüphesiyle İlçe Tarım Müdürlüğüne bilgi verdi. İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından takibe alınan dana, 22 Eylül Cumartesi günü öldü. İlçe Tarım Müdürlüğü veterinerleri dananın kafasını alarak, İzmir Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsü’ne gönderdi. Burada yapılan inceleme neticesinde dananın kuduz olduğu anlaşıldı. Dana sahibi Muammer Altılı, eşi ve iki çocuğu kuduz olan danayla herhangi bir temas olabileceği şüphesiyle Alaşehir Devlet Hastanesi intaniye servisi tarafından tedavi altına alınarak, aşılanmaya başlandı. İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri de Delemenler Köyü’nde bulunan koyun, keçi, kedi, köpek, sığır, at, eşek gibi hayvanların tamamının kuduz aşısı yapılması için çalışmalarını başlattı. Delemenler Köyü’de Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından büyük baş hayvanlar için altı, küçük baş hayvanlar için üç ay süreyle karantina uygulamasına başlatıldı.
  Alaşehir İlçe Tarım Müdürü Zekeriya Dinçer,“Delemenler Köyü’nde yaşanan vakadan sonra İzmir Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsü tarafından inceleme yapılan dananın sonuçlarının pozitif çıkması sonrasında köyde çalışmalarımıza başladık. Köyde bulunan küçükbaş ve büyükbaş bütün hayvanlar aşılanmaya başlarken çevre köylerde de konuyla ilgili çalışmalarımıza başladık.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı