ANKARA HABERLERİ

Köy köy gezip organik meyveyi anlatıyorlar

Hande BAŞPINAR
23 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 22 Şubat 2011 - 21:52

Dünyada organik meyve suyu üreten üç fabrikadan biri olduklarını belirten Elite Naturel’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Eşmekaya, “Yılın altı ayı köylerde seminer verip, organik meyveyi anlatıyoruz” dedi.

Hande BAŞPINAR

Dünyadaki organik meyve suyu üreten üç firmadan biri olan Elite Naturel’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Eşmekaya, “Taze meyve senede bir ay bulunuyor. Bir ayda 12, hatta 15 aylık ihtiyacımızı almak, suyunu sıkıp muhafaza etmek zorundayız. Bu, büyük bir yer ve finansman yükü getiriyor. Bu sebeple kimse bu işi yapmıyor. Dünyada bizim gibi çalışan sekiz fabrika vardı. Şu an üç fabrika var” dedi.
Organik meyve bulmakta zorluk çektiklerini belirten Eşmekaya, “Her sene yeni üreticileri devreye sokuyoruz. Buna rağmen yeterince ürün bulamıyoruz. Yılın altı ayı köylerde seminer verip, organik meyveyi anlatıyoruz. Buna yönelik özendirici bir çalışma yok. Devletin haksız rekabeti önlemesi gerekiyor” diye konuştu. Organik meyve üretmenin titizlik isteyen bir iş olduğunu belirten Eşmekaya, şunları söyledi:
“1975 yılından bu yana içecek sektöründeyiz. 1998 yılından bu yana ise modern teknolojiyle, yüzde 100 doğal, katkısız meyve suları üretiyoruz. Yıllar önce insan sağlığına faydalı bir iş yapmak istedik ve yurt çapında araştırmalar yapmaya başladık.

Üç yıl boyunca titiz kontroller

Ziraat mühendisi arkadaşlarımız üreticilerle görüştü. Üreticiler bize uygun şartlarda meyve ürettiklerinde rekoltenin düşeceğini, bir dönümden bir ton yerine 600 kilo ürün alınacağını ve zarar edeceklerini söylediler. 600 kilo ürün çıksa da bir ton parası ödeyeceğimizi, gerekirse organik gübre ve tarım ilacı verebileceğimizi, onları destekleyeceğimizi belirttik. Kabul edenlerle sözleşme imzaladık. Tarım Bakanlığı’na akredite olmuş bir Alman kuruluşuyla anlaşma yaptık. Toprağın, yaprak ve ürünlerin kontrol edilmesini istedik. Tüm bunlar temiz çıktı. Sertifika alabilmemiz için üç yıl boyunca aynı kontroller yapıldı.  Piyasada yüzde yüz meyve suyu ya da doğal adı altında pek çok meyve suyu var. İçindekiler kısmını okuduğunuzda pek çok madde olduğunu görüyorsunuz. Tüketicinin
bilinçli olması gerekiyor. Kullandıkları meyvelerde tarım ilacı, hormon ve kimyevi gübre var. İnsanları yanıltıyorlar. Bu karmaşayı ortadan kaldırmak gerekiyor.

Yurt dışında eczanelerde satılıyor

Konsantreyi 8-10 defa sulandırıp meyve suyu haline getiriyorlar. Tekrar sulandırıp, şeker, aroma gibi maddeler ilave ediyorlar.
Türkiye’nin dört bir yanında 5 bin üreticimiz ve 22 çeşit ürünümüz var. Yüzde yüz doğal ve sertifikalı organik nar, üzüm, karadut, elma, armut, ayva, kavun suyu, bebek ve çocuklara yönelik karışık organik meyve suları, otantik gül şerbeti ve meyve çekirdek ekstraktları bu ürünlerden bazıları. Yurt dışında ABD, Kanada, Avustralya, Japonya, İngiltere, Almanya, İsviçre, Avusturya, Dubai, Çin, Kore, Hong Kong ve Kıbrıs pazarlarında yer alıyoruz.

Anneler iyi niyetli meyve kanserojen

ÜZERİNDE durduğumuz en önemli konu, bebekler ve çocuklar. Anneler iyi niyetle manavdan ya da marketten meyve alıp sıkarak çocuklarına içiriyor. Fakat bu meyvelerde hormon, tarım ilacı gibi maddeler var. Bunlar kanserojen madde içeriyor. Bu meyve suları organik ve kontrollü olmadığından, yeni nesil büyük risk altında. Bu sebeple, altı aydan sonraki bebekler ve çocuklar için özel olarak Bambini adlı meyve suyunu ürettik. Organik nar, üzüm, elma suyu karışımı ile elma, armut ve muz karışımlarından oluşan bu meyve sularında A,B1,B2,B3,C ve E vitaminleri bulunuyor.
Okul çocuklarının beslenme çantalarına meyveli ya da aromalı içecekler konduğunu görüyoruz. Anneler, çocuklarına kontrollü meyvelerden yapılmış meyve suyu içirmeli. Kendileri organik meyve temin edebiliyorlarsa, bunu sıkarak da içirebilirler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Köy köy gezip organik meyveyi anlatıyorlar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   05:59
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:48
  • Akşam
   19:44
  • Yatsı
   21:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı