ANKARA HABERLERİ

Köy Enstitüleri mezunlarının 76. yıl buluşması

DHA
15.04.2016 - 11:00Son Güncelleme : 15.04.2016 - 11:01
DHA

Hüseyin ÖZBALI/ELMADAĞ(Ankara), (DHA)- KÖY Enstitüleri'nin kuruluşunun 76. yılında mezunlar Ankara'nın Elmadağ ilçesinde Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü yerleşkesinde 'Hasanoğlan Onurumuzdur' şenliğinde 17 Nisan Pazar günü bir araya gelecekler. Birçok sivil toplum kuruluşunun da katkı sağladığı etkinlikte, mezunlar Türkiye genelinde kurulan 21 Köy Enstitüleri'nin topluma sağladığı eğitim, kültürel ve sanatsal kazanımlarını anlatacaklar. Gün boyu sürecek etkinlikte müzik, söyleşi ve halk oyunları gösterisinde bulunulacak.
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Başkanı yazar Dr. Alper Akçam bu konuda yaptığı açıklamada, "UNESCO tarafından gelişmekte olan ülkeler için örnek eğitim modeli olarak gösterilen Köy Enstitüleri, 20. Yüzyıldan sonra Türkçe'ye kazandırılmış önemli kültür yapıtları olan Paula Freire'nin Ezilenlerin Pedagojisi, Octavio Paz'ın Çifte Alev'i, Çamurdan Doğanlar'ı, Mihail Bahtin'in 'Rabelais ve Dünyası' adlı kuramsal yapıtları ışığında yeniden okunduğunda II. Dünya Savaşı'nın kan ve zulüm kokulu yıllarında yoksul Anadolu'da yaşama geçirilmiş bir devrimci dehanın ürünü olduğu anlaşılabilecek bir Yarım Kalmış Mucize idi. 17 bin 341 öğrencisi içinden 300 yazar ve şair, en az yirmisi üniversitelerin güzel sanatlar fakültesi kurucusu, profesör olmuş 400 müzik ve resim insanı yetiştirmişti. Ayakları çarıklı, kavruk birer köylü çocuğu olan Fakir Baykurt, Dursun Akçam, Ümit Kaftancıoğlu, Talip Apaydin, Mahmut Makal, Mehmet Başaran, Adnan Binyazar ünü uluslararası alanda duyulan birer sanatçı oldular. Köy Enstitüleri'nin dayanışmacı, paylaşımcı, barışçı bir kültür ve eğitim politikası oluşturulmasında bir başvuru kaynağı olarak yeniden tartıştırılabilmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz" dedi.
Köy Enstitüleri'nin 76. Kuruluş yıldönümünde üniversitelerden çevre ilçelere, mahallelere kadar yayılan bir alan içinde sekiz ayrı etkinlik yapıldığını belirten Alper akçam, "Özgür düşünce, iş içinde, yaparak ve yaşayarak öğrenme, katılımcı eğitim, demokratik halk örgütlenmesi için tüm dostları derneğimiz ve "Hasanoğlan Onurumuzdur" etkinliklerinde buluşmaya çağırıyoruz" dedi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Köy Enstitüleri mezunlarının 76. yıl buluşması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Nisan 2016 tarihinde saat 11 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Köy Enstitüleri mezunlarının 76. yıl buluşması haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:48
  • Guneş
   06:27
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:19
  • Akşam
   18:56
  • Yatsı
   20:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı