ANKARA HABERLERİ

Köy Enstitüleri mezunları Hasanoğlan'da buluştu

DHA
18 Nisan 2016 - 13:04Son Güncelleme : 18 Nisan 2016 - 13:05

Köy Enstitüleri mezunları Hasanoğlan'da buluştu

DHA

Hüseyin ÖZBALI/ELMADAĞ(Ankara), (DHA)-KÖY Enstitüleri'nin kuruluşunun 76. yılı nedeniyle Elmadağ İlçesi, Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü yerleşkesinde 'Hasanoğlan Onurumuzdur' şenliği yapıldı.
Köy Enstitüleri'nin kuruluşunun 76. yılında “Hasanoğlan Onurumuzdurö şenliği düzenlendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, CHP Ankara milletvekili Necati Yılmaz ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in de katıldığı etkinlikte, müzik ve şiir dinletileri de yapıldı.
PEK ÇOK ÜNLÜ SANATÇI VE BİLİM İNSANI YETİŞTİRDİ
Çankaya Belediyesi'nin ana sponsor olduğu ve birçok sivil toplum kuruluşunun da katkı sağladığı etkinlikte bir araya gelen enstitü mezunları, Türkiye genelinde 21 yerde kurulan Köy Enstitüleri'nin topluma sağladığı eğitim, kültürel ve sanatsal kazanımlarını anlattılar.
Yapılan konuşmalarda Köy Enstitülerinde 17 bin 341 öğrencinin eğitim gördüğü, eğitimini tamamlayanların Anadolu'nun en ücra köylerinde tıptan, ziraata, hayvancılıktan genel eğitime bir toplumsal önderlik rolü üstlendiği vurgulandı. Köy Enstitüleri'nde Talip Apaydın, Mahmut Makal, Mehmet Başaran, Adnan Binyazar gibi ünü uluslararası arenaya ulaşmış yüzlerce romancı-şair, yüzlerce müzik ve resim insanı ve çok sayıda ilim insanı yetiştiğine dikkat çekildi.
ÖRNEK BİR AYDINLANMA OCAĞIYDI
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl etkinlikte yaptığı konuşmada Köy Enstitüleri ve Halkevleri'nin, Cumhuriyet'in aydınlanmayı Anadolu'ya yaymak amacıyla kurduğu iki önemli kurum olduğunu ve tam da bu nedenle saldırıya uğradığını ve kapatıldığını vurguladı.
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de Köy Enstitüleri'nin Cumhuriyet, aydınlanma, bağımsızlık ve Mustafa Kemal düşüncesinin simgesi olduğunu söyledi. Taşdelen, “Çankaya da Mustafa Kemal'in ilçesidir. Cumhuriyet'in simgesidir. Çankaya Belediyesi olarak Mustafa Kemal'in ve Köy Enstitüleri'nin ışığı karanlığı yenene kadar, bu etkinlikleri desteklemek bizim vazgeçilmez görevimizdir" dedi.
Etkinlik Tekin Bingöl ve Alper Taşdelen'in de katıldığı toplu halay çekimi ile sona erdi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Köy Enstitüleri mezunları Hasanoğlan'da buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Nisan 2016 tarihinde saat 13 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Köy Enstitüleri mezunları Hasanoğlan'da buluştu haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı