Ege Haberleri

EGE

  Kovulma korkusu sendikayı üzdü

  İlker KILIÇASLAN, (DHA)
  21 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 20 Aralık 2009 - 21:50

  Türk-İş’e bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, hastanelerde taşeron firmaların çalıştırdığı sendikasız işçilerin, haklarını aramak ve sendikalaştırmak üzere altı ay öce ülke genelinde çalışma başlattı.

  Manisa’da taşeron olarak çalışan 800 işçiden, sadece Merkez Efendi Devlet Hastanesi’ndeki 30 taşeron işçi sendikalı yapılabildi. Diğer işçileri de sendikaya üye yapmak  isteyen Türkiye Sağlık-İş Sendikası, merkezdeki hastanelerde görev yapan taşeron işçiler için Belediye Meclis Salonu’nda bilgilendirme konferansı düzenledi. Konferansa, Genel Başkan Yardımcıları Ali Tepeci, İrfan Kalyoncu ve Osman Çavuş, İzmir Şube Başkanı Sebahattin Arslan, şube yönetim kurulu üyeleri Davut Güney ve Maksut Oruklu katıldı. Dışarıda kuru pasta ve meyve suyu ikramının da yapıldığı konferansa merkez ve ilçelerdeki hastanelerde taşeron olarak görev yapan bir tane bile işçi katılmadı.

  Baskı altındalar

  Genel Başkan Yardımcısı Osman Çavuş, konferansa katılım olmaması nedeniyle büyük üzüntü yaşadıklarını belirtti. Çavuş, sendikanın İzmir Şubesi yöneticilerinin altı gün boyunca bütün hastaneleri dolaşarak taşeron işçileri konferansa çağırdığını kaydederek, taşeron firmaların işçilerin gözünü korkuttuğunu savundu. Sendikaya üye olan 30 işçinin de gelmemesinin yapılan baskıyı net biçimde ortaya koyduğunu söyleyen Çavuş, “Firmaların baskısı üzerine taşeron işçilerimiz ‘işten çıkartılır mıyım’ korkusuyla konferansa katılmamışlardır. İşçiler hür iradeleriyle konferansa katılmak istese de, kriz ortamında işsiz kalmamak içinde bize katılamamışlardır. Yetkililerimizin tek tek görüştüğü işçiler, sendikalaşmak istediklerini bize bildirmişlerdir. Biz bunun cesareti ile konferansı düzenledik. Ama işçilerimiz şunu bilsinler ki, gerçek işverenleri ücret aldıkları firmalar değil, çalıştıkları hastanelerin yöneticileridir. Konferansa katılımın hiç olmaması bizi üzmüş olabilir, ama asla yolumuzdan döndürmez. Mücadelemize devam edeceğiz ve taşeron işçilerimizin ayaklarına kadar tekrar gideceğiz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı