Gündem Haberleri

    Kovboylar BAFTA'ya da damgasını vurdu

    Hürriyet Haber
    20.02.2006 - 11:31 | Son Güncelleme:

    Tayvan asıllı yönetmen Ang Lee'nin bu yıla damgasını vuran Brokeback Mountain adlı filmi 9 dalda aday olduğu İngiliz Oscarları BAFTA'dan ((The British Academy of Film and Television Arts) dört ödülle döndü. Filmin 5 Mart'ta dağıtılacak Oscar ödüllerine de 8 dalda aday olduğunu da hatırlatalım.

    E. Annie Proulx'un kısa öyküsünden uyarlanan ve iki kovboy arasında 20 yıl süren tutkulu bir aşk öyküsünü anlatan Brokeback Mountain "en iyi film" ve "en iyi uyarlama senaryo" ödüllerine değer görüldü. Ang Lee "en iyi yönetmen" Jack Gylenhall da "en iyi yardımcı erkek oyuncu" ödüllerini kazandı.  Ang Lee, Brokeback Mountain ile en iyi yönetmen ödülüne değer görüldü.

    İngilizlerin akademi dülü olarak anılan BAFTA'da Philip Seymour Hoffman, yazar Truman Capote'u canlandırdığı 'Capote' filmindeki performansıyla En İyi Oyuncu seçildi.
     
    Reese Witherspoon ise 'Walk the Line' filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

    İŞTE BAFTA ÖDÜLLERİ'NDE EN İYİLER

    En iyi film: Brokeback Mountain
    En iyi İngiliz filmi: Wallace and Gromit: The Curse of the Were Rabbit
    En iyi erkek oyuncu: Philip Seymour Hoffman (Capote)
    En iyi kadın oyuncu: Reese Witherspoon (Walk The Line/Sınırları Aşmak)
    En iyi yardımcı erkek oyuncu: Jake Gyllenhaal (Brokeback Mountain)
    En iyi yadımcı kadın oyuncu: Thandie Newton (Crash)
    En iyi özgün senaryo: Crash (Paul Haggis/Bobby Moresco)
    En iyi uyarlama senaryo: Brokeback Mountain (Larry McMurtry/Diana Ossana)
    En iyi yönetmen David Lean Ödülü: Ang Lee (Brokeback Mountain)
    Carl Foreman Ödülü İlk Film Ödülü: Joe Wright (YÖnetmen)  Pride & Prejudice /aşk ve Gurur
    Yabancı  dilde en iyi film: De Battre Mon Coeur S'est Arrete
    Anthony Asquith En İyi Film Müziği Ödülü: John Williams (Memoirs of a Geisha/Bir Geyşanın Anıları)
    En iyi görüntü: Memoirs of a Geisha (Bir Geyşanın Anıları)
    En iyi kurgu: The Constant Gardener
    En iyi yapım tasarımı: Harry Potter and the Goblet of Fire
    En iyi kostüm tasarımı: Memoirs of a Geisha /Bİr Geyşanın Anıları)
    En iyi ses: Walk the Line (Sınırları Aşmak)
    En iyi görsel efekt: King Kong
    En iyi saç ve makyaj: The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (Harnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Gardrop)
    En iyi kısa animasyon film: Fallen Art
    En iyi kısa film: Antonio's Breakfast
     

    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı