Dünya Haberleri

  Kouchner, yarın Türkiye’de

  Merve ERDİL/ANKARA
  04.10.2007 - 00:05 | Son Güncelleme:

  FRANSA Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, sözde Ermeni soykırımı karşısındaki tutumları ve AB üyeliği ile ilgili çıkışları nedeniyle Türkiye ile gerilen ilişkileri rayına oturmak için harekete geçti. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’le Birleşmiş Milletler zirvesindeki görüşmesinin ardından, Kouchner de yarın resmi bir ziyaret için Ankara’ya geliyor. Fransız Büyükelçiliği’nden bir yetkili, Kouchner’in ziyaretinin kısa, ancak faydalı olacağını belirterek, "Kouchner Babacan’la faal bir ilişki kurmak için gelecek" dedi.

  Aynı yetkili, iki tarafın da görüşmek için oldukça istekli olduğuna işaret ederek, "Bu ziyaret iki hükümet arasındaki iletişimi geliştirecek. Kısa bir ziyaret olacak ancak az ve öz olacak" dedi. Fransız kaynak, ziyaretle ilgili şunları söyledi:

  DİYALOG İYİLEŞİYOR "Biz Türkiye’yle ilişkileri ısıtmaya ve iletişim kanallarını açmaya hazırız. Bu ziyaret diyaloğun iyileştiği yönünde bir sinyal. Sarkozy, Türkiye hakkındaki pozisyonunu kesinkes koruyor. Ancak, Türkiye’nin reformları sürdürmesini istiyor ve bu konuda bir mücadelesi olmayacak. Bu 30 başlık önümüzdeki yıllar içinde tamamlandığı zaman, Türkiye’nin daha güçlü bir yüzü olacak. Reformlar tamamlandığında, karar verme zamanı Fransa’nın olacak."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı