« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kötü niyetli yöneticiler var

“Özellikle Anadolu kulüplerinde çok sorun var. Birçok eski yönetici hacizle karşı karşıya kalmak üzere... Bir bölümü gerçekten mağdur durumda. Elbirliğiyle çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ancak, içlerinde “kötü niyetli” olanlar da var.”

Vahap Munyar
SON GÜNCELLEME
SPORDAN Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak’la önceki akşam Erzurum’da 27 Ocak’ta başlayacak 25’inci Universiade organizasyonunu konuşmak üzere buluştuk.

Hazır Özak’ı yakalamışken, kulüplerin vergi ve prim borçlarıyla ilgili son durumu sorduk:

- Torba Yasa Tasarısı’na spor kulüplerinin vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırması da girdi, değil mi?
- O yönde bir çalışmamız var.

- Sorun çözülecek mi?
- Kulüp yöneticileri birçok istekte bulunuyorlar. Bunların bir bölümü haklı. Başbakan Yardımcımız Ali Babacan’a bazılarını ilettim. Hepsini Torba Yasa Tasarısı’na koymak mümkün olmuyor. Sayın Babacan, “Torba Tasarısı’nın içi çok doldu” yanıtı verdi.

Haciz kıskacı

- Özellikle Anadolu kulüplerinde bu konuda çok sorun var. Birçok eski yönetici hacizle karşı karşıya kalmak üzere...
- Öyle sorunlar var... Bir bölümü gerçekten mağdur durumda. Elbirliğiyle çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ancak, içlerinde “kötü niyetli” olanlar da var.

Faruk Özak, sohbetimiz sırasında Spor Toto 3. Lig’i de tartışmaya açtı:

Kötü yönetiliyor

- Ben açıkcası futbolda 3’üncü Lig’i gereksiz görüyorum. Yani, belediyeler olmasa, birçok kulübün ayakta kalması mümkün değil. Yiyecek ekmek bile bulamazlar. Aslında Futbol Federasyonu 3’üncü ve 2’nci Lig’e de kaynak yaratıyor. Ancak, birçok kulüp kötü yönetiliyor.

Futbol Federasyonu’nun planına değindi:

- Zaten Federasyon da “Bölgesel Lig” gibi arayışlar içinde.

Ardından futbolda ortaya çıkan cirolara, akan paraya değindi:

- Aslında futbola çok büyük paralar akıyor. Ancak, futbolumuzun kalitesi akan paraya yakışmıyor. Şu andaki futbol kalitesi bu parayı haketmiyor.

Güven vermiyorlar

Özak, bazı kulüp yöneticilerinin yeniden yapılandırma konusundaki isteklerini şöyle aktardı:

- Hesaplarına haciz konulan bazı kulüpler var... Onlar, paralarının yüzde 50’sinin ihtiyaçlar için serbest bırakılması ricasında bulunuyorlar... Bunlar arasında da güven vermeyenler söz konusu...

Trabzonspor’da başkanlık da yapmış olan Özak, diğer spor dallarına ilgisine dikkat çekti:

Herkes düşünmeli

- Aslında beni futbol dışındaki spor dalları daha çok çekiyor... Bizim oralara daha çok odaklanmamız lazım. Futbol bir endüstri oldu. Diğer spor dallarını geliştirmek için çaba harcayacağız. Bu yönde çalışmalarımız var...
Türk futbolu, Spordan Sorumlu Bakan’ın “yaka silktiği” noktadaysa, vay haline...
Başta Spor Toto Süper Lig’in devleri olmak üzere, tüm futbol kulübü yöneticilerinin, futbol adamlarının şapkayı önüne koyup iyice düşünmesi gerekir...

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler