ANKARA HABERLERİ

Kötü kokuya ölçümle şikayet yolu açılıyor

Erdinç ÇELİKKAN
08 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 07 Ocak 2012 - 20:14

Ankara gibi büyük şehirlerde yaşanan kötü koku şikayetleri artık olfaktometrik ölçümlerle takip edilerek yok edilecek. Olfaktometre denilen cihazla yapılacak ölçümlerde koku seviyesinin yükselmesi durumunda cezalar devreye girecek.

Erdinç ÇELİKKAN

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan kötü koku sorunlarının çözümüyle ilgili işlem ve yaptırımları kapsayan Kokuya Sebep Olan Emisyonların Kontrolü Yönetmeliği, yürürlüğe girdi.

Vatandaşlar yönetmelik çerçevesinde artık rahatsız olduğu kötü kokuları şikayet edebilecek. Uzmanlar şikayetin ardından koku sorununu tespit ederse devreye özel merkezler girecek. Kötü kokular olfaktometrik ölçümlerle belirlenecek. Olfaktometrik ölçümler kötü kokuya sebep olan numunenin olfaktometre isimli cihazla özel seçilen kişilere koklatılmasıyla yapılacak.

Seviye belirlenecek

Cihaz kötü koku debisinin belirlenen miktarı aşması durumunda sinyal verecek. Bu durumda cezai işlemler uygulanacak. Yönetmelikle koku konusunda yapılan şikayetin bu yönetmelik kapsamında tanımlanan koku probleminden kaynaklandığının tespiti halinde; öncelikle koku problemine sebep olan faaliyet incelenecek.

Söz konusu yönetmelikte koku emisyonu sınır değerleri ve dış ortamdaki koku sınır değerleri yer alıyor. Bu çerçevede; herhangi bir şikayet durumunda yönetmelikte belirtilen esaslar sağlanmadıkça şikayet sonlandırılmış sayılamayacak.

Kokuya sebep olan emisyonların, yönetmelikte belirtilen sınır değerlerin üzerinde çevreye verilmesi durumunda veya koku emisyonlarının önlenmesine ilişkin tedbirlerin alınmaması durumunda Çevre Kanunu’nda öngörülen idari yaptırımlar uygulanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kötü kokuya ölçümle şikayet yolu açılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı