Kötü haberi Türkiye’de aldı

Adnan AKYÜZ / KÖLN
05.09.2013 - 09:58 | Son Güncelleme:

Savcılık, NRW Uyum Müsteşarı Zülfiye Kaykın hakkında dava açılması için mahkemeye başvurdu. NRW Başbakanı Kraft, “Azledilsin” talimatını verdi. Bu gelişmeler yaşanırken Kaykın, Türkiye’deydi.

ALMANYA’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Uyum, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı Müsteşarı Zülfiye Kaykın hakkında Duisburg Savcılığı’nın “Dolandırıcılığa teşvik” suçlamasıyla dava açılmasını talep etmesi üzerine NRW Başbakanı Hannelore Kraft, Kaykın’ın görevine son verilmesini istedi.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Kraft’ın Çalışma ve Uyum Bakanı Guntram Schneider’in de onayıyla Bakanlar Kurulu’na Kaykın’ın müsteşarlık görevinden azledilmesi yönünde çağrıda bulunduğu bildirildi. Açıklamada ayrıca Başbakan Kraft’ın Kaykın’a bu güne kadar gösterdiği azimli çalışmalarından dolayı teşekkür ettiği de kaydedildi. Kraft, yaklaşık bir buçuk yıldır süren soruşturma boyunca Kaykın’la ilgili olumsuz görüş belirtmemiş, Bakan Schneider ise sürekli korumuştu.

MAAŞI DÜŞÜK GÖSTERMİŞ
Savcılık soruşturmasında Kaykın’ın Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Duisburg-Marxloh Camisi Diyalog Merkezi’ni yönettiği dönemde bir personelin aylığını olduğundan düşük gösterdiği belirtildi.

Duisburg Savcılığı’nın soruşturmasına göre Kaykın yönetimindeki Diyalog Merkezi, 2009 yılında söz konusu personelin bin 400 Euro’luk sosyal güvenlik primini de yatırmadı. Ayrıca bu kişi asıl aldığı aylığı gizlemek suretiyle, gelirinin düşük olduğunu belirterek, devletten haksız şekilde 3 bin Euro yardım aldı. Duisburg Savcılığı, Kaykın’a bu ihlalinden ötürü para cezası verilmesinin uygun olduğu yönünde karar alarak, konuyu Duisburg İdari Mahkemesine havale etti. Kaykın meblağı açıklanmayan para cezasını iki hafta içinde öderse, dava açılmayacak. Ödemezse, mahkeme dava açılıp açılmayacağına karar verecek. Para cezasının sanığın aylık gelirine göre hesaplanacağı belirtildi.

TÜRKİYE’DE İŞ GEZİSİNDE
Bu arada tüm bu gelişmelerin yaşandığı sırada Zülfiye Kaykın’ın NRW hükümeti adına Türkiye’de iş seyahatinde olduğu ortaya çıktı. Kaykın’ın Bakanlar Kurulu’ndan azil kararını beklemeyip, istifa etmesi bekleniyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı