Kötü günde rahatlık için şimdi sıkıyoruz

Hürriyet Haber
14 Eylül 2012 - 00:00Son Güncelleme : 14 Eylül 2012 - 13:36

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Önemli olan işler iyi iken sıkılaştırma yapmalı, kötü zamanlarda da biraz durağan perspektiften bakılarak rahatlatıcı önlemler alınmalı.

Yangın nerde çıkmışsa önce onu söndürmeli. Bir yandan yangınla uğraşırken bir yandan da yangına dayanıklı bina inşa etmek zor bir yol” dedi. Babacan, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ev sahipliğinde, Basel Bankacılık Denetim Komitesi işbirliğinde İstanbul’da gerçekleşen 17’nci Uluslararası Bankacılık Denetim Otoriteleri Konferansı’nda, Türkiye ekonomisinin ve bankacılık sektörünün küresel krizde başarılı performans gösterdiğini vurguladı. Babacan, küresel krizden sonraki süreçte, ülkeler arasındaki diyalog ve işbirliğinin daha iyi bir noktaya geldiğini bunun da bir kazanım olduğuna dikkat çekti.

Cephane biriktiriyor

Krize dönük çözüm çabaları kapsamında birçok ülkede bazı adımların aceleci atıldığının görüldüğünü söyleyen Babacan şöyle devam etti: “Avrupa’da bankaların sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 9’a çıkarıldı. Bana göre bu zamansız adım. Bankalar mevcut durumu mu düzeltecek, ek sermaye mi bulacak. Bulamayınca bilanço küçültmek durumunda kalacak.  Tabi Avrupalıların kararına saygılıyız ancak iyi zamanlarda cephane toplanmalı ve bunlar kötü zamanlarda kullanılmalı. 2012’de Avrupa’yı konuştuk. 2013’te ise bana göre dünya ABD’yi konuşacak. ABD’nin seçim sonrası yeni yönetiminin nasıl bir ekonomik politika izleyeceği merak konusu.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı