Kota uygulanan Türk mallarına müjde

Hürriyet Haber
20.07.2001 - 11:39 | Son Güncelleme: 20.07.2001 - 11:39

Avrupa Tekstil ve Hazır Giyim Organizasyonu (EURATEX), ABD'nin Türk ihraç ürünlerine uyguladığı kotaların kaldırılması için AB nezdinde girişimlerde bulunacak.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD)'den yapılan açıklamaya göre, EURATEX'in Yönetim Kurulu'nda iki üye ile temsil edilen TGSD'nin çabaları meyve vermeye başladı.

Türk hazır giyim ihracatı önünde en büyük engellerden biri olan ABD kotalarının kaldırılması konusunda iki yıldan beri çeşitli girişimlerde bulunan TGSD'nin, tüm koşulları yerine getirerek Gümrük Birliği'ne giren Türkiye'nin dış ticaret konusunda AB üyesi ülkelerle aynı haklara sahip olması gerektiği talebine EURATEX destek verdi.

Açıklamada, EURATEX Başkanı Jean de Jaeger'in, TGSD Başkanı Güngör Keşçi'ye gönderdiği yazıda, "ABD'nin Türk ihraç ürünlerine uyguladığı kotaların kaldırılması için AB nezdinde girişimlerde bulnacaklarına" dair söz verdiği bildirildi.

Bu arada, EURATEX Genel Direktörü W. Lakin'in de, Avrupa Komisyonu Üyesi Pascale Lamy ile Eylül ayında biraraya geleceklerini ve toplantıda bu konuyu gündeme getirerek, Avrupa Komisyonu'ndan ABD kotalarının kaldırılması için Türkiye'ye destek olmasını isteyeceği duyuruldu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı