Teknoloji Haberleri

  Kota mı adil kullanım mı

  Hürriyet Haber
  12.05.2010 - 10:09 | Son Güncelleme:

  Kotalar ve adil kullanım sınırları sadece bizde mi var? Hayır, işte internetin karanlık geleceği...

  Vodafone sadece Türkiye'de değil, dünyanın pek çok yerinde faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi. Şirketin en son uygulamalarından biri ise oldukça tartışılacak gibi görünüyor yurtdışında İngiltere'de ve muhtemelen yakın gelecekte başka ülkelerde "adil kullanım " adıyla  fiyat  ve kota değişikliklerine gidiliyor.

   1 Hazirandan sonra etkili olacak yeni  plan , Vodafone forumlarında açıklandı. Yabancı basında çok ağır eleştiriler alan bu planda ilk 500 MB'dan sonra her 500 MB'ın 5 pound yani yaklaşık 15 lira olarak ücretlendireceği belirtildi.  Aylık  aboneliği olmayanlar için ise ilk 25MB'tan sonra her 10MB için yarım pound yani 1.5 TL ücret söz konusu.

  Vodafone yetkilisi forumda bunun ağı kötü amaçlı kullanımlardan korumak için olduğunu belirtiyor. Kısacası kota engelleriyle karşılaşan tek ülke Türkiye değil. İnternet servis sağlayıcılar öncelikle kendi ağlarını ağır yükten korumaya odaklanıyorlar ve bu tür kısıtlamalar rakip şirketlerin de işine geliyor.

  Yani mesele tek bir şirketin politikası ya da bu haberde bahsi geçen Vodafone'un aldığı bir fiyatlandırma kararı değil; bu sadece bir örnek. Ama global bir şirketin bir ülkede aldığı karar ve yaptığı açıklama bütün dünya için bir gösterge. Sonuçta Dünya olarak daha sınırsız değil, daha kotalı bir internete doğru yol alıyoruz gibi görünüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı