ANKARA HABERLERİ

Koşullu salınan koşulsuz döndü

Hürriyet Haber
11.05.2011 - 00:00Son Güncelleme : 10.05.2011 - 21:23

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Gürler, denetimli serbestlikle topluma salınan hükümlülerin yeni suçlar işlediğini belirterek, “Maalesef, denetimli serbestlikten istenen sonuçlar alınamadı” dedi.

Hürriyet Haber

ADALET Bakanlığı tarafından düzenlenen “Uluslararası Koşullu Salıverme  Sonrası Denetimli Serbestlik” konulu seminerde konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Cengiz  Gürler, hükümlülerin  uzun süre ceza infaz kurumunda kaldıktan sonra topluma tekrar intibakının  zorlaştığını söyledi.
2005’te ceza infaz mevzuatından yapılan değişiklikle  koşullu salıverme sonrasında denetimli serbestlik altına alınması müessesinin  geliştiğini kaydeden Gürler, “Ancak bugüne kadar uygulamaya baktığımızda  koşulla salıverilmesine karar verilen bireyler yeteri kadar denetimli serbestlik  altına alınamamaktadır. Bunun çeşitli sebepleri vardır, mevzuat yenidir, hakimler  dosyanın tekrar önüne gelmesini istememektedir vesaire... Bunun gibi pek çok  sebep sayılabilir” dedi.
Denetimli serbestlikle topluma salıverilen hükümlünün eşini  öldürebildiğini, aile yakınlarına zarar verebildiğini, hatta daha büyük suçlar  işleyebildiğini ifade eden Cengiz Gürler, “2005 yılından bu yana kadar koşulla  salıverme sonrası denetimli serbestlikten istenen sonuçların maalesef alınamadığı  kanaatindeyim” diye konuştu.
Koşullu salıvermenin temeli olan risk değerlendirme sisteminin iyi  oturtulması gerektiğini kaydeden Gürler, şöyle devam etti:

“Biz bu insanı koşulla salıverirsek toplum için risk taşıyor mu,  taşımıyor mu bunun değerlendirmesinin sağlıklı şekilde yapılıyor olması  gerekmektedir. Mevcut sistemde maalesef şartla salıverme kararı veren hakim  hükümlüyü görmemektedir, evrak üzerinde doldurulan birtakım şeyler sonucunda  hakim şartla salıverme kararını vermektedir.”

Rehberlik hizmeti verilmeli

CEZAEVİNDE 20 yılını geçirmiş bir hükümlünün topluma adaptasyonunun zor  olduğunu vurgulayan Gürler, şunları kaydetti: “19-20 yılını cezaevinde yaşamış, cezaevindekilerle, memurlarla ve diğer  hükümlü ve tutuklularla muhatap olmuş, ailesi ve yakınlarıyla ilişkisi sınırlı  olan birey, koşullu salıverilme ile tekrar toplum içerisine girebilmektedir. Oysa  20 yılda toplum çok değişmiştir. Vitrinler bile değişmiştir, insanların  davranışları, giyimi, kıyafetleri bile değişmiştir. Şartla salıverme  uygulamasında, hükümlülere rehberlik ve danışmanlık hizmeti önemli yer teşkil  etmektedir.”

Paşalı’nın kocası da denetimli serbestti

Ayşe Paşalı’yı 11 yerinden bıçaklayak öldüren eski eşi de denetimli serbestlik kapsamındaydı. Paşalı’yı öldüren eski kocası, cinayeti işlediği tarihlerde, ruhsatsız silah bulundurmak suçundan yargılan-mış, mahkeme ‘bir daha suç işlemeyeceği’ kanatine vararak hükmü geri bırakmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Koşullu salınan koşulsuz döndü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı