Gündem Haberleri

  Koşu bandında gelen 2’nci kalp krizi öldürdü

  Uğur DÜNDAR, Ertuğrul ERBAŞ
  08.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ağır bir kalp krizi geçiren THY Emekli Destek Hizmetleri Müdürü Ali Aydın Balçık, anjiyo sonrası kontrol için gittiği poliklinikte koşu bandına çıkarıldı. İkinci kalp krizini burada geçiren Balçık, poliklinikte hayatını kaybetti.

  THY Destek Hizmetleri Emekli Müdürü Ali Aydın Balçık, 18 Haziran günü ağır bir kalp krizi geçirdi. SSK Samatya Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Balçık, beş gün sonra Florance Nightingale’de anjiyo oldu. Anjiyo’nun ardından "Bir ay dinlenmesi" koşuluyla taburcu edilen Ali Aydın Balçık’a, bir ay sonunda "Ekokardiyografi" çektirmesi ve "Stent" taktırması gerektiği söylendi.

  Taburcu edildikten evine kapanan Ali Aydın Balçık, bir ay boyunca sadece evinin balkonuna çıkabildi. Nur Balçık, eşinin yorulmaması için arkadaş ziyaretlerine bile sınırlama getirdi.

  Bir aylık süre dolduktan sonra Ali Aydın Balçık ve eşi "Ekokardiyografi" çektirmek için SSK Osmaniye Dispanseri’ne gitti. Balçık’ı, dispanserin hemen karşısındaki "Atriyum Polikliniği"ne sevkeden doktor, sevk kağıdına "Ekokardiyografi"nin yanı sıra "Efor Testi"ni de yazdı.

  YORULDUM, İNDİRİN

  Efor Testi için koşu bandına çıkan Ali Aydın Balçık, kısa bir süre sonra, "Çok yoruldum! Beni indirin" deyince bant durduruldu. Bundan sonrasını eşi Nur Balçık anlatıyor:

  "Hemen göğsündeki bantları çıkardım. Soğuk soğuk terliyordu. Rengi atmıştı. Üzerini giydirdim bir sandalyeye oturttum. ’Göğsüm ağrıyor’ deyince poliklinikteki hemşirelerden birini çağırdım. İkinci bir kalp krizi geçirdiğini anlamıştım. Hemşire ’Bu ağrı normal bir ağrı. Telaş etmenize gerek yok’ deyince nutkum tutuldu."

  Ancak durumun normal olmadığı az sonra anlaşıldı. Durumun ciddi olduğu ortaya çıkınca doktor çağrıldı. Koşu bandında yorulan Ali Aydın Balçık, ikinci kez kalp krizi geçiriyordu. Doktor müdehale etti ama nafile. Ölüm raporuna göre, tam bir saat onbeş dakika süren kurtarma çabaları netice vermedi. Ali Aydın Balçık, ekokardiografi çektirmek için gittiği poliklinikte eşinin gözleri önünde can verdi.

  Koşu bandında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Ali Aydın Balçık’ın eşi Nur ve kızı İrem Balçık, sorumlular hakkında dava açmaya hazırlanıyor. Eşinin son anlarında yanında bulunan Nur Balçık, "Kalp krizi geçirdiği sıradaki inlemeleri kulaklarımdan çıkmıyor" derken kızı İrem Balçık, "Öldüğüne hálá inanamıyorum. O daha çok gençti" dedi.

  PROF. BİNGÜR SÖNMEZ

  Ben olsam çıkarmazdım

  Ağır kalp krizi geçiren ve "Stent" takılması istenen bir hastanın efor testi için koşu bandına çıkarılmasını son derece tehlikeli bulan Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, "Ben olsaydım koşu bandına çıkarmazdım" dedi. Profesör Sönmez, şöyle konuştu:

  "Hastaya 23.06.2006 tarihli koroner anjiyografi raporuna göre bir ay sonra bir ECHO yapılarak balon stent önerilmiş. Ekte bulunan istek kağıdına da ECHO istendiği belirtilmiş. Bu aşamada olan bir hastaya efor testi yerine tekrar koroner anjiyografi yapılması ve devamında işlem (balon-stent) yapılması daha uygun olurdu."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı