KIRIKKALE HABERLERİ

Köstekli'den 'esnafına sahip çık' çağrısı

DHA
31.03.2016 - 11:07Son Güncelleme :
DHA

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, küçük esnafların büyük mağaza ve marketlere rağmen ayakta durmaya çalıştıklarını söyleyerek, vatandaşlara "Alışverişlerinizi Yerel Esnaftan Yapın" diye çağrıda bulundu.
ESNAFA DESTEK OLMALIYIZ
Birlik Başkanı Köstekli, Esnaf Odası olarak ilimizdeki yerel esnafa sahip çıkmak ve destek olmak için bir araya gelmemiz gerektiğini belirtti. Küçük esnafa sahip çıkılması gerektiğini ve alışverişlerin yerel esnaflardan yapılması gerektiğini dile getiren Köstekli, “Vatandaşlarımızdan, Kırıkkaleli esnaflarımızın durumunu göz önüne alarak, alışverişlerini yerel esnaflarımızdan yapmalarını rica ediyorum" dedi.
AHİLİK GELENEĞİ
Başkan Köstekli “İyi günümüzde, düğünümüzde ve cenazemizde bizimle olan, kimi zaman evimizin anahtarını hatta çocuğumuzu biraz burada oyalansın diye emanet ettiğimiz yerel esnafımızın ayakta durabilmesi ve geçimini sürdürebilmesi için destek olmak zorundayız. Yıllardır devam eden ahilik geleneğimiz de bunu gerektirmektedir" dedi.
KÜÇÜK ESNAFIN REKABET ETME ŞANSI YOK
Bakkalın büyük marketlerle rekabet edemediğini söyleyen Köstekli, "Onlar gidiyor aynı üründen belki tonlarca alıyor. Küçük esnafın gidip de o şansı yok. Tonlarca mal alıp, aldığı malı ufak iş yerinde satacak gibi bir durumu yok. Bunlar istedikleri malı Türkiye'nin her yerinde yerleri var. Türkiye'nin her yerinde yerleri var, aldıkları malı tabi ucuza alıyorlar. Ucuz olarak halka satmaya çalışıyorlar. Bu yüzden küçük esnafın rekabet etme şansımız kalmıyor" dedi.
MARKETLER VERESİYE VERMİYOR
Uluslararası sermayenin tamamen küçük esnafı bitirme aşamasında olduğunu dile getiren Köstekli, “Vatandaşta tabi haklı olarak kendini düşünüyor. Bakkalı düşünmüyor, ancak veresiye mal alanlar bakkalına gidiyor. Veresiye olarak alıyor. Marketler veresiye vermiyor, ya karttan alıyor ya da nakit para alıyor. O yüzden veresiye alışveriş yapanların küçük esnaf ile alışverişleri var ama diğer kartla, para ile alışveriş yapanın mecburen marketlere gidiyor" diye konuştu.
KÜÇÜK ESNAF ZOR DURUMDA
Köstekli, "Küçük esnafın rekabet etme şansı yok çünkü. Bir uluslararası sermaye ile rekabet edemezsin. Onlar aldıkları paraları malları buradan stoklayıp götürüyorlar ama küçük esnafın parası yine Kırıkkale'de dönüyor. O yüzden küçük esnaf zor durumda. Kapatanlar da var, kapatanların yerine belki bir umut adam çocuğunu okutmuş üniversiteye yollamış, herhangi bir işe koyamamış mecburen ona üç beş getirisi olsun diye o düşünceyle açıyor. Ama çok uzun sürmeden yine kapatıyor. Büyük marketler yok ediyor" diyerek konuşmasını tamamladı.
FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırıkkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırıkkale ilinden Köstekli'den 'esnafına sahip çık' çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 11 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Köstekli'den 'esnafına sahip çık' çağrısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı