Gündem Haberleri

  Köstebek adliye polisi çıktı

  Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA
  03.11.2009 - 12:30 | Son Güncelleme:

  BURSA’da 3 ay önce Gemlik Açık Cezaevi İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğü Mahcuz (hacizli) Mallar Otoparkı’nda çalışan cinayetten hükümlü 33 yaşındaki Vural Nice’yi öldürmek suçundan tutuklanan 23 yaşındaki Murat Pek ve amcası 28 yaşındaki Turgay Pek hakkındaki iddianame tamamlandı.

  Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcığı’nın Turgay Pek’in yakalanması sırasında mahkemeden dinleme kararı alarak başlattığı teknik takipte, kaçan zanlının cep telefonuna mesaj geçen kişinin adliyede görev yapan polis memuru 41 yaşındaki Tevfik Beğer olduğu belirlendi. Görevden el çektirilen Beğer hakkında da dava açıldı.

  Olay Bursa E Tipi Cezaevi yakınındaki, Gemlik Açık Cezaevi İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğü Mahcuz Mallar Otoparkı’nda geçen Ağustos ayında meydana geldi. Ayhan Pek’i öldürmek suçundan mahkum olan ve cezasının bitmesine 9 ay kalan 1 çocuk babası Vural Nice, görev yaptığı otoparkta öğle yemeği sırasında Ayhan Pek’in kardeşi Turgay ve yeğeni Murat Pek tarafından kurşun yağmuruna tutularak öldürdü. Cinayetten sonra Murat Pek yakalanırken, Turgay Pek kaçtı. Olayı soruşturan polis ekipleri Turgay Pek’i yakalamak için soruşturmayı sürdürürken, Emniyet Müdürlüğü’ne başvuran şüphelilerin akrabası 22 yaşındaki Uğur Pek, cinayeti kendisinin işlediğini öne sürdü. Adam öldürmek suçundan adliyeye sevk edilen Uğur Pek, burada da olayla ilgisinin olmadığını söyledi.

  Turgay Pek’in yakalanması için Cumhuriyet Savcılığı tarafından mahkemeden dinleme kararı çıkartılarak teknik takip başlatıldı. Yapılan teknik takipte Turgay Pek’in cep telefonuna mesaj geçerek bilgi veren kişinin adliyede görevli polis memuru Tevfik Beğer olduğu belirlendi. Turgay Pek ise teknik takip sonucu olaydan 13 gün sonra Kırklareli’nin sınır köyünden Bulgaristan’a kaçmak isterken yakalandı. Turgay Pek tutuklanırken, kaçmasına yardımcı olan 53 yaşındaki Onur Yeşilyurt, 45 yaşındaki Şükrü Keser ve 44 yaşındaki Metin Demirişleyen tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

  Olayın soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcılığı iddianamesini hazırladı. Cinayeti gerçekleştirdiği iddia edilen Murat Pek ve Turgay Pek hakkında ‘Kan gütme saikiyla tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası istenirken; ‘Suçluyu kayırma ve gizliliği ihlal’ ile suçlanan ve olayın ardından açığa alınan polis memuru Tevfik Beğer’in de 8 yıla kadar, suçu üstlenerek adli mercileri yanıltmaya kalkıştığı iddia edilen Uğur Pek’in de 2 yıla kadar hapsi istendi.

  Hazırlanan 3 sayfalık iddianamede Turgay Pek’in kaçmasına yardım ettikleri iddia edilen Onur Yeşilyurt, Şükrü Keser ve Metin Demirişleyen hakkında da ‘Suçluyu kayırma’ suçundan 5’er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 2’si tutuklu toplam 7 sanık, önümüzdeki günlerde 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı