Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kosova'nın nihai statüsünü belirleyecek görüşmeler başladı

  A.A.
  20 Şubat 2006 - 11:50Son Güncelleme : 20 Şubat 2006 - 11:50

  Kosova'nın nihai statüsünü belirlemeye yönelik olarak Belgrad ve Priştine yönetimleri arasındaki müzakereler bugün Viyana'da başladı.

  Viyana'daki Daun Kiensky sarayında basına kapalı olarak başlayan görüşmelere, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın özel Balkanlar Temsilcisi eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Matti Ahtisaari'nin yardımcısı Albert Rohan başkanlık ediyor. Eski Avusturya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri olan Albert Rohan, görüşmelerden önce Avusturya basınına yaptığı açıklamada, ”müzakerelerde gerek Kosovalı Arnavutlar, gerekse Sırpları, Kosova'nın statüsü üzerine kurdukları rüyalarından uyandırmaya çalışacaklarını” belirtti.

  Rohan, Kosova'nın statüsünü belirlerken, “Arnavut ve Sırp belediyelerinin, gelecekte güvenlikten sağlık hizmetlerine kadar ne kadar bağımsız olacağının da müzakere edileceğini” kaydetti. Balkanlar temas grubunu oluşturan ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa ve Rusya'nın “Kosova'ya koşullu bağımsızlık verilmesi konusunda anlaştığını” ifade eden diplomatik kaynaklar, ”Sırbistan'ın geleneksel müteffiki olan Rusya'nın, resmen açıklamak istememesine rağmen koşullu bağımsızlık önerisini onayladığını” belirtiyor.

  Aynı diplomatik kaynaklar, “Kosova'ya bir geçiş döneminden sonra koşullu bağımsızlık statüsü verilmesi” önerisine göre, “Kosova'nın bu statüye rağmen BM'nin sıkı denetimi altında olacağını, kesin statünün ise BM Güvenlik Konseyi tarafından belirleneceğini” savunuyor.

  Kosova'nın yönetiminin Sırbistan'a geri verilmesinin söz konusu olamayacağını belirten diplomatik kaynaklar, “ABD ve AB'nin bu konuda Sırbistan yönetimine, Kosova'yı 1999 yılında Slobodan Miloşeviç'in devrilmesiyle birlikte kaybettiğini açık bir dille bildirdiğini” belirtiyor.

  Kosova görüşmelerinin yarın da devam edeceğini belirten yetkililer, görüşmelerin sona ermesinin ardından Albert Rohan'ın yarın öğle saatlerinde basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı