Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kosova'da yerel seçimler yapılıyor

  Hürriyet Haber
  13 Aralık 2009 - 15:53Son Güncelleme : 13 Aralık 2009 - 15:53

  Kosova'da 15 Kasımda yapılan belediye seçimlerinde gerekli oy oranının sağlanamadığı 21 belediyede seçimlerin ikinci turu yapılıyor.

  Merkez Seçim Komisyonundan (MSK) yapılan ilk açıklamada, 504 seçim yerinde sandıkların saat 07.00'de açıldığı ve oylamanın saat 19.00'a kadar süreceği bildirildi.

  Sırpların yaşadıkları bazı yerleşimlerde seçim sürecinin mobil seçim ekipleri tarafından yürütüldüğü açıklandı. MSK Başkanı Nersin Luşta, yaklaşık 1400 gözlemcinin izleyeceği seçimlerin güvenli bir ortamda yapılabilmesi için gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

  İkinci turda belediye başkanlığı için seçimlere, 15 Kasım seçimlerinde en fazla oy kazanan iki aday katılıyor. İkinci tur seçimlerine iktidarın büyük ortağı Kosova Demokratik Partisi'nden (PDK) 17 aday, küçük ortağı Kosova Demokratik Birliği'nden (LDK) 12 aday, muhalefet partilerinden Kosova Refah İttifakından (AAK) 7 aday, Dardania Demokratik Birliği'nden (LDD) 2 aday, Yeni Kosova İttifakından (AKR) 1 aday ile Sırp siyasi partilerden 2 ve bir bağımsız aday katılıyor.

  Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP), Prizren'de belediye başkan seçiminin ikinci turunda PDK ile ittifaka girerek, halihazırdaki Belediye Başkanı Ramadan Muya'nın adaylığını destekleyecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı