Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kosova'da tarihi seçim

  Hürriyet Haber
  17 Kasım 2001 - 13:04Son Güncelleme : 17 Kasım 2001 - 13:04

  Bosna'dan sonra Balkanların en kanlı çatışmalarının yaşandığı Kosova'da tarihi seçimler yapılıyor. Kosova halkı Sırbistan toprakları içinde kalan bölgenin 1999 yılında uluslararası yönetime geçmesinin ardından ilk kez sandık başına giderek yeni bir parlamento için oy kullandı. Seçilecek parlamentonun bağımsızlık ilan etme hakkı olmayacak. Seçimlerden Arnavut milliyetçilerin kazançlı çıkması bekleniyor.

  Yaklaşık 1 milyon 250 bin seçmenin bulunduğu bölgede seçimlere, 21 siyasi parti, 2 koalisyon ve 3 bağımsız aday katılıyor.

  TÜRKLERE 2 MİLLETVEKİLLİĞİ  

  Adaylar, 120 üyeli yeni parlamentodaki 100 sandalye için yarışıyor. Parlamentonun kalan 20 sandalyesi ise Kosova'da seçim sonuçları göz önünde bulundurulmaksızın bölgede yaşayan Sırp (10), Türk (2), Boşnak (3), Gorali (1), Roman ve Haskali (4) etnik toplulukların milletvekillerine ayrıldı

  Yaklaşık 15 bin yerli ve yabancı gözlemcinin görev yapacağı seçimlerin sonuçlarıyla ilgili ilk bilgilerin, 2 gün sonra verilmesi bekleniyor. Kesin sonuçlar ise bir hafta sonra açıklanabilecek.

  RUGOVA'NIN PARTİSİNİN BİRİNCİ OLMASI BEKLENİYOR

  Seçimlerin, İbrahim Rugova'nin liderliğini yaptığı Kosova Demokratik Birliği (LDK), Haşim Taçi'nin Kosova Demokrasi Partisi (PDK) ve Ramus Haradinay'in Kosova Refah İttifakı (AAK) arasında geçmesi bekleniyor.  

  Seçmenlerin çoğunun Kosova'da oy kullanacağı seçimde 136 bin kişi ise Kosova'nın dışında Sırbistan ve Karadağ'da oy kullanacak.

  KOSOVA'YA BAĞIMSIZLIK HAKKI YOK


  Kosova'yı yöneten Birleşmiş Milletler'in temsilcisi Hans Haekkerup, seçilecek parlamentonun birinci görevinin Devlet Başkanı'nı seçmek ve ardından da hükümet kurarak iktidarı devralmak olduğunu açıkladı.

  Yeni kurulacak hükümetin, sağlık eğitim, ulaştırma ve kültür konularında yetkisi bulunacak. Parlamento ya da hükümet bağımsız kararı ilan edemeyecek.

  Bölgedeki en son parlamento şu anda Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanmakta olan eski Sırbistan lideri Slobodan Miloseviç tarafından 1989 yılında lağvedilmişti.

  NATO SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALDI

  Seçimler nedeniyle özellikle bölgede yaşayan Sırp azınlığa yönelik geniş güvenlik önlemleri alındı. NATO askerleri, Arnavutlari le Sırplar arasında çatışma çıkmasından endişe ediyor.
   
   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı