Gündem Haberleri

  Kosova'da seçime 2 Türk partisi katılıyor

  Hürriyet Haber
  22.01.2011 - 17:44 | Son Güncelleme:

  Kosova'da 12 Aralık 2010 ve 9 Ocakta beş belediyede oylamanın yenilenmesiyle devam eden seçim sürecinin, yarın Mitroviça'da yenilenecek oylamayla tamamlanması bekleniyor.

  Yüksek Mahkeme'nin 12 Aralıkta Mitroviça'da yapılan seçim sürecinde usulsüzlük yapıldığını onaylanmasının ardından yarın yinelenecek olan seçimleri yerli ve yabancı olmak üzere bin 800 gözlemcinin izleyeceği bildirildi.

  Milletvekili adayları için son şans olarak görülen Mitroviça seçimlerine, iki Türk partisi, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) ve Kosova Türk Birliği (KTB) katılıyor.

  Kosova Merkez Seçim Komisyonu (MSK) yetkilileri, yarın Mitroviça'da yapılacak seçimlerdeki oyların sayımının ardından, kesin sonuçların şubatın ortasına doğru açıklanmasını bekliyor.

  Usulsüzlük gerekçesiyle MSK kararıyla Drenas, Skenderay, Deçan, Malişeva ve Liplan'da iptal edilen oylama 9 Ocakta yinelenmişti.

  Seçim sürecinin sona yaklaşmasına karşın, koalisyon hükümetinin hangi partilerle ortaklık kurulacağı hala belirsiz.

  İlk sonuçlara göre, Başbakan Haşim Taçi'nin liderliğindeki Kosova Demokrasi Partisi (PDK) birinci, eski hükümet ortağı Kosova Demokratik Birliği (LDK) ikinci ve seçimlere ilk defa katılan 'Vetvendosje' üçüncü sırada yer aldı.

  Seçim zaferine güvenen Başbakan Taçi, şubat ortasında yeni hükümeti kuracaklarına dair açıklamasını yineledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı