Kosova'da kayıplar için alarmlı eylem

TURAN KASAP / DHA
31 Ağustos 2014 - 11:45Son Güncelleme : 31 Ağustos 2014 - 11:53

Kosova'da 1998-1999 yıllarında yaşanan savaşta kayıplara karışan 1700 kişinin akıbetinin hala bilinmemesi nedeniyle, 30 Ağustos Dünya Kayıplar gününde, başkent Priştine'de bir eylem düzelendi.

Kosova İnsan Hakları Gençlik Girişimi, düzenlediği eylemde Rahibe Teresa meydanında alarmlı saatlerle 1700 ve soru işareti yazdı ve saat 12'de alarmlar çalmaya başladı.

İlk kez böyle bir eylemin düzenlenmesi büyük yankı yaratırken, saatlerden çalan alarmlar kayıp kişilerin yakınlarının ve vatandaşların göz yaşlarına neden oldu. Burada bir konuşma yapan Kosova İnsan Hakları Gençlik Girişimi Başkanı Yardımcı Liridona Spahiyi, kayıp aile yakınlarının adaletten yoksun kaldıklarını ve yakınlarının nerede olduklarını bilme hakkının ellerinden alındığını söyleyerek, "Bugün 1700 kayıp kişinin ailesi göz yaşlarını dökerken, bu kişilerin akıbeti belli oluncaya kadar, Kosova'da savaş yaraları kapanmayacaktır. Buna dikkat çekmek için saatlerdeki alarmları açtık, çünkü var olan durum alarm verici" dedi.

Spahiyi, Kosova Hükümetinin bu konuda yetersiz kaldığını vurgulayarak, gerçeği söylemediği için suçladı ve Uluslararası kurumlardan yardım istedi. Eylemde çok sayıda kayıp aile yakını da hazır bulundu. Kosova?nın diğer yerlerinde de kayıp kişiler günü nedeniyle çeşitli eylemler düzenlendi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı