Kosova'da işçilerin grevi sürüyor

Turan KASAP/PRİŞTİNE, (DHA)
15 Aralık 2014 - 15:31Son Güncelleme : 15 Aralık 2014 - 16:54

Kosova’nın başkenti Priştine’de Ferizovik'in Boru Fabrikası'nın eski işçileri, anayasal, yasal ve parlamenter haklarını alamadıkları gerekçesiyle Başbakanlık binası önünde kurdukları çadırlarda eylemlerini sürdürüyor.

Sıfırın altında 5 derece soğuk havada, grevin 201’inci gününe giren Boru Fabrikası çalışanları hakları için mücadele ederken, bir yandan da soğuk hava şartlarıyla mücadele ediyor. Grev çadırının önünde, boru fabrikası çalışanlarını çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilirken, üst düzey yetkililerden hiç kimse çadıra gelmedi.

Grev Kurulu Başkan Yardımcısı Vesel Kadriu yaptığı açıklamada, şöyle dedi:
"201 gündür buradayız ve haklarımızı alıncaya kadar burada kalacağız. Görebildiğiniz gibi grevin 201’inci gününde vatandaşlar bizleri unutmadı ve destek sunmak için burada bulunuyorlar. Avrupa ülkeleri sendikalarından destek mesajları gelirken, Kosova sendiklarından bir kişi dahi bizi ziyaret etmedi. Bu bizleri derinden üzmektedir. Şu anda 20 arkadaşımız hastanede bulunduğu halde, direnişe devam edeceğiz."

Grev kurulunun diğer üyeleri ise, "Havaların günden güne daha da soğuk olması nedeniyle yaşlı arkadaşlarımız zor durumda kalıyor" derken yeni seçilen Kosova Başbakanı İsa Mustafa’yı da göreve davet etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı