Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kosova'da barajlarda dört aylık su kaldı

  Turan KASAP/ PRİŞTİNE, (DHA)
  29 Temmuz 2007 - 16:13Son Güncelleme : 29 Temmuz 2007 - 16:13

  KOSOVA barajlarında 4 aylık su kalması nedeniyle başkent Priştine’de su kesintileri uygulanmaya başlandı. Suyun idareli kullanılabilmesi için başkente gündüz ve gece uzun saatler boyunca su verilemiyor.

  Avrupa’nın batısını sel götürürken, Kosova’nın da içinde Balkanlar ve Doğu Avrupa’da etkili olan kuraklık nedeniyle susuzluk problemi yaşanıyor. Ardı ardına orman yangınlarının çıktığı bölgede bir de kuraklık sorunu yaşanınca hayat şartları her gün biraz daha zorlaşıyor. Başkent Priştine’ye 20 kilometre uzaklıktaki Bodacav Barajı’ndaki manzara, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Kosova’da da durumun ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor. Yetkililer barajdaki suyun en az 14 metre geriye çekildiğini belirtirken, eskiden suyla kaplı olan alanlarda artık yürünebildiği görülüyor.

  Durumun kritik olması nedeniyle önlem alan belediye, başkent Priştine’de su kesintilerine başladı. Kentte öğlen 12.00-17.00 saatleri ile gece 22.00-06.00 saatleri arasında su kesintisi uygulanıyor. Suyu gereksiz yere kullanan vatandaşlara ise 500 Euro ile bin Euro arasında değişen para cezaları uygulanacak.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı