Dünya Haberleri

  Kosova kurucu meclisi toplandı

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 13:58 | Son Güncelleme:

  Kosova`da 17 Kasım`da yapılan seçimlerle oluşturulan Kosova Kurucu Meclisi, BM Kosova Geçici Misyonu(UNMIK) şefi Hans Haekkerup`un da katıldığı törenle ilk toplantısına başladı. Meclisin 120 üyesi, 7 üyeden oluşan meclis başkanlık kurulunu ve meclis başkanını seçecek.

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Kosova Kurucu Meclisi`nin ilk toplantısı sebebiyle gönderdiği mesajda, ``böyle tarihi bir dönemde görev üstlenen milletvekillerine`` teşekkür etti ve Kosova`nın geleceği için çaba harcamalarını istedi.  

  Meclis başkanlık kurulunda, Kosova Demokratik Birliği`nden (LDK) 2, Kosova Demokrasi Partisi`nden (PDK) 2, Kosova Refah İttifakı`ndan (AAK) 1, Sırp ``Dönüş`` (Povratak) Koalisyonu`ndan 1 ve dönüşümlü olarak Türk, Boşnak ve Roman partilerinden 1 milletvekili yer alacak.  

  Anlaşma sağlanması durumunda, LDK milletvekili Necat Daci`nin Kosova Parlamento Başkanı seçilmesi bekleniyor. Kosova Kurucu Meclisi`nde 85 Arnavut, 22 Sırp, 5 Boşnak, 3 Türk, 1Goralı, 2 Roman ve 2 Haşkalı milletvekili bulunuyor.  

  Kosova Demokratik Birliği (LDK) Lideri İbrahim Rugova, Kosova Demokrasi Partisi (PDK) Lideri Haşim Taçi ve Kosova Refah İttifakı (AAK) Lideri Ramuş Haradinay arasında koalisyon konusunda yapılan görüşmelerden sonuç alınamadı.  

  Rugova, olası hükümet ortaklarının koalisyon yerine ortak yönetim önerilerini kabul edip, Kosova başkanı, meclis ve hükümet başkanının LDK`den olmasında direnince, koalisyon konusunda anlaşma sağlanamadı. AAK ile PDK, en azından meclis ya da hükümet başkanı görevini kendilerine verilmesini istediler.  

  Kosova parlamentosunun ilk toplantısını çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu izledi. Sırbistan`dan gazetecilerin geldiği gözlendi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı