Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kosova’dan Türkiye'ye kaçış

  Hürriyet Haber
  25 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 25 Mart 1999 - 00:01

  Türkiye, Sırp zulmünden kaçan Arnavutlar'ın umut kapısı oldu. Yüzlerce Kosovalı Arnavut'un Türkiye'ye sığınmak üzere otobüsler ve özel otomobilleriyle yola çıktığı bildiriliyor.

  Türkiye'ye sığınmak için önceki gün yola çıkan Kosovalılar'ı taşıyan otobüs ve diğer araçlar, yolların kapalı veya asker barikatları bulunması yüzünden saatlerce dolaştıktan sonra, Bulgaristan ile sınırdaki Dimitrovgrad Sınır Kapısı'na ulaştılar.

  Priştine'den dün de çoğunluğunu çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu yolcularıyla, çok sayıda otobüs, Türkiye'ye doğru yola çıktı. Bunların arkasından da birkaç parça eşyasını alıp sınırı geçmeye çalışanların otomobillerle yola çıktığı ve uzun kuyrular oluşturduğu bildiriliyor. Kosovalıların bir kısmı ise Karadağ Cumhuriyeti ve Sancak'a sığınmaya çalışıyor.

  Vur emri

  NATO Genel Sekreteri Javier Solana'nın ‘vur emrinin’ duyulması üzerine Kosova halkı önceki geceyi nöbette, özellikle yabancı haber kaynaklarından Kosova konusundaki gelişmeleri izleyerek geçirdi. NATO Sırpları cezalandırmaya hazırlanırken, Sırplar bölgede Kosova Kurtuluş Örgütü'ne karşı düzenlenen operasyonların sona erdiğini açıkladı. Dün Kosova'nın kuzey ve orta kesimlerinde görülen şiddetli çatışmaların aksine nisbeten sakin bir gün yaşandı.

  Kosova'nın Lap yöresinde Sırp güçleri ile UCK arasındaki çatışmalar yüzünden bir kaç gündür kapalı bulunan Priştine-Poduyeva yolu önceki gün öğleden sonra yeniden ulaşıma açıldı. Sırpların Fransa'da yapılan barış görüşmelerinde masadan kalkması sonucunda yoğunlaşan saldırı yüzünden bir hafta da evlerini terketmek zorunda kalan Arnavutların sayısı 30 bine ulaştı.

  Belgrad'ta da gergin bir bekleyiş yaşanmaya başladı. Belgradlıların bir kısmı gıda stoğu yapmak üzere marketlere akın ederken, petrol istasyonlarında da kuyruklar oluştu. Birçok aile çocuklarını okula göndermeyip evde oturmayı yeğledi. Milan Stanic isimli bir Belgradlı, ‘Amerikalı korkaklar füzeleri uzaktan fırlatacak. Eğer o kadar cesurlarsa niye buraya gelip bizimle adam gibi dövüşmüyorlar’ diyerek tepkisini dile getirdi.

  Belgrad Yönetimi ülkenin önde gelen bağımsız radyosu B-92'i ‘halkta panik yarattığı’ gerekçesiyle susturdu. Dvlet televizyonları ise sık sık normal yayınlarını keserek halka olası bir hava akınında sığınaklara gitmeleri konusunda uyarılarda bulundu. Belgrad'taki yabancı temsilcilerin büyük bir kısmı ise ülkeden ayrıldı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı