Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kosova’da silahlı çatışma

  Turan KASAP/PRİŞTİNE, (DHA)
  30.10.2008 - 19:20 | Son Güncelleme:

  KOSOVA'ın ikiye bölünme konusu ülkenin gündemini oluşturuken, Sırp bölümündeki Suhadol Köyü’nde öğleden sonra bir grup Sırp ile Arnavut arasında silahlı çatışma çıktığı bildirildi.

  Polisin yaptığı açıklamaya göre, Sırp ve Arnavutlar, Suhadol köyünde Kosova'nın geleceği konusunda tartışmaya başladı. Tartışma sonra silahlı çatışmaya dönüştü. Uzun namlulu silahların kullanıldığı çatışmada bir Arnavut’un yaralandığı belirtildi. Açıklamada ayrıca Kfor güçlerinin Suhadol Köyü’nde güvenliği kontrol altına aldığı ifade edildi. Köye giriş ve çıkışlar Kfor gözetiminde yapılıyor.

  ÇATIŞMALAR DURMUYOR

  Mitrovica Kosova Polis sözcüsü Besim Hoti olayla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  “Saat 16.00 sıralarında bir grup Arnavut sahip oldukları arazide inşaat yaparken Sırplar tarafından engellendi. Sırplar; ‘Burası Sırbistan toprağı. Burada inşaat yapamazsınız’ diyerek Arnavutlar’ın inşaatını durdurmaya çalışırken silahlı çatışma çıktı. Çatışmada her iki gruptan yaralılar bulunuyor. Ancak şu anda yaralıların sayısı konusunda kesin bir bilgi yok.”

  Öte yandan olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yapan Kosova Hükümeti, Sırplar'ın tutumunu kınarken, Kosovalılar'ı provokasyonlara kapılmaması konusunda uyardı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı